Takový počet nakažených klíšťaty ve žďárském okrese zatím letos eviduje Krajská hygienická stanice kraje Vysočina. „Loni touto dobou jsme měli případů výrazně více,“ informovala pracovnice protiepidemického oddělení územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Drahomíra Pešlová.

Před rokem zaznamenali hygienici už čtyřiadvacet nemocných boreliózou a osm nebezpečnější klíšťovou encefalitidou, jinak známou jako zápal mozkových blan či klíšťovka. Nejrizikovějšími oblastmi výskytu infikovaných parazitů zůstávají povodí řek Svratky a Oslavy.

Antibiotika

„Borelióza se léčí antibiotiky. Nemocní se uzdraví bez následků. Klíšťovka může mít následky. Čím je člověk starší, tím je riziko vyšší,“ vysvětlila rozdíl mezi nemocemi Pešlová.

Encefalitida je virového původu a její léčba bývá zdlouhavá. U některých pacientů se navíc může objevit například obrna rukou nebo chronické bolesti hlavy. V krajním případě může přisátí infikovaného parazita způsobit i smrt.

Jedinou účinnou obranou proti zápalu mozkových blan je očkování, které se provádí celoročně. Ideální čas, kdy navštívit žďárskou pobočku Zdravotního ústavu nebo třeba infekční ambulanci v nemocnici v Novém Městě na Moravě a nechat se naočkovat, jsou chladné měsíce.

Pacient postupně dostane tři dávky. Druhou do tří měsíců, třetí po roce. Kdo nestihl navštívit lékaře ve vhodnějších zimních měsících, může vyzkoušet zrychlené očkovací schéma.

Podle lékaře Miroslava Kříže ze Zdravotního ústavu se sídlem v Jihlavě si mohou zájemci vybrat hned ze dvou zrychlených očkovacích schémat. Při použití látky Encepur je naočkovaný chráněn za jednadvacet dní po první dávce, druhá možnost je o týden pomalejší, ale právě tu lékař doporučuje.

„Očkuje se látkou FSME, první dávka nultý den, druhá za čtrnáct dnů. Po dalších čtrnácti dnech funguje. Na přeočkování si člověk dojde do devíti až dvanácti měsíců,“ vysvětlil Kříž. Očkovaní se podle něj zákeřné nemoci nemusí obávat. „Riziko nákazy encefalitidou je pak prakticky nulové,“ dodallékař.

Borelióza? Vakcína neexistuje

Proti borelióze zatím žádné vakcíny neexistují. Podle Miroslava Kříže je důležité, když lidé místa na kůži po odstranění klíšťat hlídají, když se objeví zarudnutí, tak mají navštívit svého lékaře. Ten jim předepíše vhodná antibiotika.

Onemocnění z klíšťat je za první půlrok méně v celé České republice než loni za stejné období. Podle odborníků se to dá vysvětlit dlouhou zimou.

V prvním pololetí onemocnělo podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přes 800 lidí, loni od ledna do konce června téměř 1200. Závažnější virová klíšťová encefalitida letos postihla 55 lidí, loni to bylo v pololetí 80 lidí. Zbytek lidí onemocněl méně nebezpečnou boreliózou. Celkem loni klíšťovou encefalitidou onemocnělo 816 lidí.

„Obojího je méně než v loňském roce, letos zatím nemáme žádný případ úmrtí,“ řekl Bohumír Kříž ze SZÚ. Nižší výskyt se dá podle něj vysvětlit dlouhou zimou. „Vývoj klíšťat byl zpožděn asi o tři neděle až měsíc oproti jiným letům,“ sdělil. Dá se to ale i „dohnat“, pokud by v srpnu bylo aspoň částečně deštivo. Obě onemocnění totiž mívají ještě druhou vlnu.

---------------

Klíšťata

EVA KŘIVÁNKOVÁ + ČTK