„Systém je nastaven k vydávání pořadových lístků v takovém množství, aby byla zajištěna přiměřená čekací doba a klient byl bez problémů obsloužen do konce pracovní doby. Další lidé, kteří už nemohou být obslouženi, nebo by čekali příliš dlouho, už pořadové číslo nedostanou,“ potvrdil mluvčí žďárské radnice Jakub Axman.

Důvodem regulace byl razantní nárůst počtu klientů po loňském zrušení místní příslušnosti, takže třeba přihlášení, přepis či odhlášení auta může člověk vyřídit kdekoliv v republice. A od začátku tohoto měsíce se k tomu přidalo i zrušení místní příslušnosti v registru řidičů, takže i nový řidičský průkaz je už možné vyřídit na každém úřadě pověřeném správou třetího stupně.

„Díky tomu si začínají klienti vybírat úřady, které jsou více dostupné, otevřené a žádosti zvládají vyřídit rychle. Hlavně z tohoto důvodu jsme za poslední rok zaregistrovali dvacetiprocentní nárůst nově příchozích klientů,“ uvedl tajemník Městského úřadu ve Žďáře nad Sázavou Jan Havlík. Statistika dokazuje, že 35 procent příchozích nejsou místní, o 50 procent se prodloužila čekací doba a o 65 procent se zvýšil počet lidí, kteří se předem objednají, přičemž dvanáctiprocentní nárůst příjmů ze správních poplatků nepokryje náklady na posílení. „Pro udržení kvality a komfortu klientů jsme prostřednictvím systému objednávání maximálně využili stávající prostorové a personální kapacity odboru dopravy. Ani toto opatření však nezabránilo prodloužení čekací doby. Proto jsme se rozhodli přistoupit k omezení počtu obsloužených klientů za den,“ vyjádřil se tajemník. Neúspěšní klienti to mohou zkusit příští den, objednat se, anebo navštívit jiný úřad.

Opatření se nevztahuje na předem objednané klienty. „Ti jsou obslouženi vždy přednostně a v souvislosti s prodloužením čekací doby se také značně zvýšil počet lidí, kteří se raději předem objednávají,“ potvrdil vedoucí odboru dopravy Jaroslav Miklík s tím, že delší jsou tak i termíny objednávek.

To potvrzují i samotní klienti. „Objednám se vždycky dopředu, abych se vyhnula čekání. Chápu ale, že lidé, kteří něco potřebují akutně a nemají na výběr, jsou naštvaní, když hodiny sedí a neví ani přibližně, kdy se dostanou na řadu, nebo kolik je před nimi ještě lidí. To by měl ten vyvolávací systém nějak zohlednit. Jinak ale zrušení místní příslušnosti beru jako přínos, protože pracuji ve Žďáře a domů se dostanu až večer, kdy už jsou úřady zavřené. Předloni jsem si na přepis auta musela vzít dovolenou. Na podzim mi končí platnost řidičáku, nový si už vyřídím ve Žďáře,“ poznamenala Jana Pekárková z Chrudimi.