„V každém z těchto domků bude žít šest lidí, kteří vzhledem ke svému postižení, ale i imobilitě budou potřebovat vysokou míru podpory ze strany personálu. K dispozici budou mít také společnou místnost pro své denní aktivity. Nové bydlení jim ale přinese možnost žít tak, jak je přirozené pro jejich vrstevníky a ostatní lidi v běžné společnosti," vyjádřila se ředitelka Ústavu sociální péče v Křižanově Marie Bartošková. Nyní je už podle jejích slov vybrána část klientů, kteří se do Bystřice přestěhují.

Domky mají být hotovy na podzim. „Předpokládáme, že se do nich klienti přestěhují buď v samém závěru tohoto roku, anebo začátkem příštího, vzhledem k tomu, že řada z nich tráví vánoční svátky u svých blízkých," dodala ředitelka.

K zajištění provozu chráněného bydlení a služeb s různou frekvencí aktivit bude potřeba asi deset pracovníků. „Předpokládáme, že budeme v této souvislosti přibírat několik nových zaměstnanců," poznamenala Marie Bartošková.

Program podpory transformace sociálních služeb osobám s lehčí formou postižení umožňuje žít podobný život, jako vedou zdraví lidé. Jsou pak s podporou schopni žít v malých domácnostech, vykonávat běžné činnosti či pracovat například v chráněných dílnách. Nemusejí tak svůj život trávit výhradně za zdmi ústavu, když to jejich zdravotní stav nevyhnutelně nevyžaduje.

Chráněné bydlení v Bystřici financuje Kraj Vysočina s podporou evropské dotace, s bezbariérovými domky počítala i bystřická radnice při loňské rekonstrukci křižovatky ležící pod poliklinikou, kde se zároveň budovaly přeložky vody a kanalizace, aby na ně mohly být nové bezbariérové domky pro klienty křižanovského ústavu napojeny.

Výborná poloha

„To místo je výhodné, protože je hned vedle polikliniky a autobusového nádraží a jenom malý kousek od centra města," vyjádřil se bystřický starosta Josef Vojta.

Část parcely po mateřské školce, kterou musely děti kvůli havarijní statice objektu opustit, je ještě volná. „Byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo najít investora i pro ten zbytek pozemku. Ideální by byl třeba nějaký typ bydlení pro seniory. Něco už máme rozjednáno, ale nechci to zakřiknout, zatím není nic jisté," doplnil starosta Bystřice Karel Pačiska.