Zpívající lípa zvítězila v loňském roce v konkurenci všech stromů České republiky a stala se Stromem roku. „Je nejmohutnějším a patrně i nejstarším památným stromem v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy,“ podotkla tehdy Kateřina Fialová z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Lípou a jejím úspěchem žijí nejen místní. Do soutěže zeleného velikána nominovala místní mateřská a základní škola. „Lukásova neboli Zpívající lípa je naší součástí. Jsou to naše kořeny. Obec ji má ve znaku i na praporu,“ uvedla k úspěchu ředitelka Základní a mateřské školy Telecí Olga Kosíková.

Nakupování. Ilustrační fotografie.
Lidé v Bystřici se dočkají nového supermarketu, přáli si ho několik let

Přízvisko Lukásova dostala lípa podle rodiny Lukásů, kteří žili v přilehlém stavení od začátku osmnáctého století až do roku 1915. Tehdy mužskou linii přetnula první světová válka. Lípa velkolistá je ale opředena i pověstí, která vysvětluje, jak získala svůj přívlastek zpívající. Jak praví legenda, v rozměrné dutině stromu se po nocích schovával bratr Jiroušek a opisoval žalmy a Nový zákon. Podle vyprávění spotřeboval přes 1200 lojových svíček. Lípa tak v temnotě noci slabě zářila díky plamínku svíčky. Přestože byl Jiroušek hluchý, při své práci si prozpěvoval. Zpěv se nesl z dutiny vysoko do koruny stromu. Zvenčí nebyla dutina vidět a jeho zpěv se mísil s šuměním listí. Místní proto začali věřit, že zpívá sama lípa.

Opojná vůně

Lukásova zpívající lípa má nespočet potomků. S počátkem nového milénia byly vysazeny dvě dcery Zpívající lípy. První našla své místo v Bystřici nad Pernštejnem. Druhá v Novém Městě na Moravě, kde díky Novoměstskému okrašlovacímu spolku roste v areálu nemocnice. Místní park zdobí už od roku 2001. „Telecká lípa je symbol dlouhověkosti, zdraví a úcty ke krajině, proto jsme ji tam tehdy vysadili,“ zavzpomínal Zdeněk Kadlec, bývalý ředitel nemocnice.

První návrh a plán víceúčelové budovy, která vznikne v centru obce.
V centru Zvole vyroste víceúčelový dům: podívejte se, jak bude vypadat

Lípa v areálu novoměstské nemocnice není sice tak letitá a ještě ani zdaleka nedosáhla věhlasu své matky, přesto jde o krásný strom, který rok co rok na jaře rozkvete a opojně voní. „Roste za gynekologicko-porodnickým pavilonem a připomíná všem odvahu a víru našich předků,“ řekla ředitelka nemocničního zařízení Věra Palečková.

V Bystřici nad Pernštejnem našla své místo další z dcer slavného stromu. Lípu přátelství zde vedení města vysadilo u příležitosti setkání se zástupci spřátelených měst Vranov nad Topl’ou a německého Crimmitschau v květnu roku 2010.

Žďár pokračuje s plánem stát se městem v krajině. Po výsadbě téměř čtyř stovek stromů hodlá vedení města pokračovat s revitalizací zeleně.
Sázení stromů ve Žďáře pokračuje. Obnoví zeleň i v zasíťovaných místech

Další odnože Zpívající lípy byly vysazeny například ve Svratce, v Krátké, na pražském Vyšehradě, nebo v parku St. George v britském Bristolu.

Podpořit unikátní dřevinu ze Žďárských vrchů v anketě Evropský strom roku je možné prostřednictvím webových stránek https://www.treeoftheyear.org/Hlasovani?lang=cs-CZ, a to až do konce února.