Na výzkumu kláštera ve Žďáře nad Sázavou se podílí archeolog Marek Peška z organizace Archaia Brno. „V samotném klášteře moc výzkumů zatím nebylo. Doufáme, že se nám podaří upřesnit a zlepšit pohled na jeho stavební vývoj. Chtěli bychom přiblížit jeho počátky. Sami jsme zvědaví, co nás tam všechno čeká. Jde o záchranný výzkum,“ uvedl odborník pro Deník.

Adventní program na zámku ve Žďáře nad Sázavou.
VIDEO: Vánoce na zámku ve Žďáře. Podívejte se, jak vládla sváteční atmosféra

První výsledky očekává Peška nejdříve v příštím měsíci. „Ještě uvidíme, co nás na místě všechno čeká. Záchranný výzkum děláme v souvislosti s chystanou stavbou. Je vlastně zákonná povinnost kvůli tomu dělat archeologický výzkum,“ upřesnil Peška. Původně plánovali odborníci s pracemi začít dříve. Jenže je museli odložit na leden kvůli nevyhovujícímu počasí.

Do nových objevů ve Žďáře se archeologové pustí jen pár měsíců poté, co zkoumali propadlou podlahu v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše. Tam byl Jakub Těsnohlídek z Archaia Brno s výsledky spokojený. „Pod podlahou jsou pohřbení nebožtíci. V minulosti se to běžně dělalo. My jsme se dostali do zásypů těch hrobů, ne na úplné dno,“ přiblížil naposledy Těsnohlídek s tím, že se jim podařilo také zjistit, že na místě v minulosti hořelo.

Nová lávka zpříjemní cestu lidem pod Bránským rybníkem. Vizualizace: Refuel, poskytlo město Žďár nad Sázavou
Pod Bránským rybníkem ve Žďáře přibude nová lávka, stavět se bude v pátek

Vykopávky ve Žďáře zajímají Terezu Špačkovou. „Když jsem se doslechla o propadlé podlaze, šla jsem se na ni podívat. Chtěla jsem to vidět. A pak jsem si dohledávala, co tam všude našli. Že budou zkoumat další místo jsem nevěděla. Ale budu chtít vědět, jestli se jim i tam podaří objevit něco nevšedního,“ popsala žena svoje dojmy.

Bývalý klášter Studnice Blahoslavené Panny Marie je postavený původně v gotickém slohu. Na jeho úpravě se podílel i slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel. Klášter ve středověku i baroku patřil cisterciáckému řádu. Budova následně sloužila i jako zámek. Od roku 1970 je klášter kulturní památkou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tajemná díra ve žďárské bazilice: archeologové zkoumali propadlou podlahu

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek