VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kinští chtějí mít ze žďárského zámku živé kulturní centrum

Žďár nad Sázavou - Nový vstup do žďárského zámku, interaktivní expozice nebo mimo jiné nádvoří lákající turisty k posezení. Tak by mohl do budoucna vypadat areál bývalého cisterciáckého kláštera ve Žďáře nad Sázavou.

22.6.2012
SDÍLEJ:

U žďárského zámku.Foto: DENÍK/ Lenka Mašová

Současní majitelé objektu se zasazují o jeho přeměnu na živé kulturní centrum. „Koncepce by se měla sjednotit tak, aby návštěvník viděl celý zámecký areál a aby v něm mohl i něco prožít. Důležitým prvkem by mělo být období baroka," nechal se slyšet Constantin Kinský.

Lávka i parkoviště

Ke spolupráci na projektu přizvala rodina Kinských žďárské radní. „Byli jsme seznámeni s jejich záměrem revitalizace zámku a rozvoje pro budoucí období. Uskutečnila se intenzivní jednání. Materiál byl zpracováván trochu hekticky, protože Kinští byli vyzváni k podání žádosti docela pozdě," prozradil místostarosta Ladislav Bárta.

„Jsme rádi, že chtějí dát dosud málo využívanou část objektu k dispozici pro cestovní ruch ve městě a zahrnout do projektu i jeho okolí," dodala starostka Dagmar Zvěřinová.

V materiálech budou obsaženy z pohledu města důležité přístupové komunikace a rozšíření stávajících parkovacích míst před stavbou. Vedení žďárské radnice má avizo od Kraje Vysočina o zrušení přechodu pro chodce v blízkosti barokního mostu ze směru od centra Žďáru. „Z tohoto důvodu bychom od restaurace Táferna vedli přes Stržský potok novou lávku do parkoviště, jenž by sahalo až k autobusové zastávce," nastínil možné změny v lokalitě Žďáru 2 Zámek Bárta.

Pokud bude idea Regionální radou Jihovýchod vybrána jako nosná a strategická pro další vývoj turismu v regionu, do konce ledna 2013 by došlo ke zpracování projektové dokumentace. Následovala by setkání zástupců obou zaangažovaných stran a debaty o finančním podílu města. A co konkrétně zamýšlejí Kinští se zámeckým areálem udělat?

Podle aktuálně dostupných informací z radnice vznikne nový vstup do objektu. Vcházelo by se od mostku a cesty vedoucí ke Konventskému rybníku, to znamená do budovy bývalého pivovaru. Návštěvník by zároveň procházel turistickým a informačním centrem, které by bylo do této opravené části zámku přestěhováno.

Nechyběly by expozice o cisterciáckém řádu, dále o historii baroka a o tom, co tento stavební styl přináší dnešní době. „V základním rámci, tak jak jsem s ním byl seznámen, se počítá rovněž s expozicí zakladatelů kláštera, vzdělávacím prostorem i veřejnými toaletami," specifikoval blíže náležitosti záměru žďárský místostarosta Ladislav Bárta. Jak zároveň doplnil, vnitřní prostor nádvoří bude uspořádán tak, aby lákal příchozí k posezení.

„Budovy od Konventského rybníka skutečně potřebují opravu. Pokud v nich a na nádvoří chce rodina Kinských nabídnout lidem další možnosti kulturního vyžití, jsem jen pro. Zámek si bezesporu zaslouží také lepší a atraktivnější prostory pro informační centrum," tvrdí Lenka Stejskalová ze Žďáru.

Autor: Zlata Ptáčková

22.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Házenkářský tým složený ze studentů žďárské průmyslovky zlomil finálové prokletí. Na třetí pokus porazil Rožnov pod Radhoštěm a postoupil na mistrovství světa do Kataru.
4

Katar to jistí! Žďárská průmyslovka vyhrála republiku v házené

Ilustrační foto

Voda ze žďárských studánek není vhodná k pití

Domácnosti ze šesti paneláků dostanou po tisíci korunách odškodného

Bystřice nad Pernštejnem – Po tisícikoruně jako kompenzaci za nepohodlí při přestavbě dostanou jednotlivé domácnosti ze šesti naposledy revitalizovaných panelových domů v bystřickém sídlišti 2. Jedná se o domy čísel popisných 950 až 964. 

Zimní trh navštívily tisíce lidí

Žďár nad Sázavou – Tradiční zimní trh ve Žďáře nad Sázavou si nenechaly ujít tisíce lidí. Pestrá nabídka nejrůznějších výrobků lákala k nákupu i k inspiraci.

Nové Veselí se pokusí o zázrak

Nové Veselí – Nedaří se jim, rozhodně také vinou spousty zranění, zbraně však neskládají. Na házenkáře Nového Veselí čeká v neděli dopoledne poslední extraligový zápas v tomto kalendářním roce. Na palubovce Plzně je ale nečeká nic jednoduchého.

Promluví Jiskra Měřín do postupových bojů?

Žďársko – Po první polovině letošního ročníku I. B třídy – skupiny B se tabulka rozdělila na dvě části. První polovina, v níž o fous vynikají vedoucí Rapotice, si to rozdá o dvě postupová místa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT