„V kině budou tři druhy sedaček, takže si je možné vybrat, který typ zájemce chce adoptovat, a podle toho přispět odpovídající částkou. Na vybrané sedačce se pak objeví jeho jméno nebo přezdívka,“ informovala mluvčí žďárské radnice Nikola Adlerová. Cedulka se jménem, přičemž jsou zapovězeny vulgární názvy, bude zřejmě umístěná na opěradle a zůstane tam po dva roky.

Po rekonstrukci interiéru biografu, který se má znovu otevřít v průběhu prázdnin, tam diváci najdou jak jednotlivé sedačky, tak i dvousedačky, které mohou adoptovat za tři tisíce, či boxy se stolky pro celou rodinu nebo partu přátel. Adopce boxu vyjde na šest tisíc.

Záložáci. Ilustrační foto.
Počet záložáků na Vysočině stoupl, chybí však specialisté

Podrobné informace, jako je vzor darovací smlouvy, číslo účtu a variabilní symboly pro jednotlivé druhy sedaček, jsou k dispozici na webu žďárské radnice.

Adopce však neznamená, že sedačka se jménem například Františka Vokurky bude pro tohoto přednostně rezervovaná vždy, kdykoliv se rozhodně jít do žďárského kina. „Bude k dispozici všem, kteří si na ni koupí vstupenku. Kinomila ale jistě nenaštve, když si na sedačku s jeho jménem sedne někdo jiný, a navíc bude k dispozici nový rezervační systém, díky kterému si „svoji“ sedačku může pohodlně a dostatečně dopředu na vybraný film rezervovat,“ sdělila mluvčí.

Kromě svého jména se sedačce se dárci mohou těšit na slevu na deset filmů, desetiprocentní slevu na útratě v Biják – cafe baru pro letošní rok, předkupní právo na sedačku na další dva roky či pozvánku na otevření biografu.

Dárce si rovněž darovanou finanční částku může odečíst z daní.

Jednu z nejčasnějších jarních hub lze připravovat na několik způsobů. Kdo pohrdne klasickou smaženicí, může si pochutnat třeba na kloboučcích smržů naplněných masovou směsí.
Zimní houby střídají jarní. Dejte si nadívané smrže

Kino bude mít po modernizaci za zhruba 10,6 milionu korun bez daně kapacitu 250 míst. Původně šlo o čtyři stovky klasických sedaček. Na nové sezení už město získalo příslib dotace ze Státního fondu kinematografie ve výši 350 tisíc korun. Radnice se při návrhu adopce inspirovala v olomouckém kině Metropol, ale i přímo v okrese – u rozhledny na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí. Tam si zájemci „kupovali“ jednotlivé schody. Jména dárců jsou ve spojitosti s výší věnované částky uvedena buď přímo na schodech, anebo na pamětní desce.

„Nejde ani tak o peníze, ale chceme vyzkoušet, jak na možnost podílet se na zlepšení veřejného prostoru a zároveň i získání bližšího vztahu ke kinu budou Žďáráci reagovat,“ vyjádřil se starosta Žďáru Zdeněk Navrátil.