Kina ubývají i v menších obcích. Tam, kde kina zůstala, mohou přežít jen v případě, že se specializují, nebo jsou součástí širší kulturní nabídky. Kina by ale měla být v co největší míře zachována jako jedinečný kulturní prostor, řekl ČTK ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu v Jihlavě Marek Hovorka.
Kino Sokol vlastní a provozuje v Jihlavě tělocvičná jednota, zatímco kino Dukla je v majetku města. Provoz kina Sokol se zatím daří hradit ze vstupného a pronájmu sálu. "Diváky nám určitě odebere multikino, které by mělo vzniknout do příštího roku," řekl starosta Sokola Pavel Brada. Sál by měl projít přestavbou na víceúčelové zařízení, mimo jiné by zde měla najít zázemí alternativní divadelní scéna.
Přestavba čeká kino Dukla v Jihlavě, kde se každoročně koná festival dokumentů. Z dnešního sálu pro 300 diváků vzniknou dva menší sály s kapacitou 160 a 60 míst, které umožní využití nejen pro promítání filmů, ale i pro vzdělávací a kulturní akce. V předsálí bude kavárna a sociální zařízení. "Přestavba bude stát desítky milionů korun. Není sice v rozpočtu na tento rok, ale město by přesto chtělo zahájit rekonstrukci už letos," uvedl Tomáš Koukal.
Kino v Pelhřimově by měla letos čekat rekonstrukce sedadel a zlepšení pohodlí při sledování filmů. městského odboru kultury.
Svou existenci neuhájilo kino v malé obci Jamné na Jihlavsku. Radnice loni po dlouhých létech kino zavřela pro naprostý nezájem lidí. Ročně jeho provoz dotovala 60.000 korunami. Kinosál obec přitom před několika lety přebudovala na kinokavárnu. Se vzkříšením kina už nepočítá. "Museli bychom zmodernizovat technické zařízení. V době, kdy si každý stahuje filmy z internetu, to nemá smysl," uvedl starosta Jiří Pejcha.
Jiný pohled na věc mají v Dolní Cerekvi na Jihlavsku. Městys loni koupil za 500.000 korun budovu kina a chce ji přestavět na multifunkční zařízení vhodné pro divadlo, koncerty nebo přednášky. "Nespoléháme jen na kino, které je vždy ztrátové, ale v této podobě přetrvá i do budoucna," říká s optimismem starosta Zdeněk Jirsa. Lidé podle něj ztratili zájem o americké komerční filmy, sál se naopak plní při nových českých filmech. Provoz stojí ročně 300.000 korun, ztráty podle Jirsy dosahují až 70 procent.
Stavba multikin, existence videopůjčoven nebo možnost stahování filmů z internetu podle Hovorky tvář klasických kin mění. "Ve městech, kam vstoupilo multikino, ostatní kina zahynula, nebo se jedno městské kino změnilo na formu art kina s nabídkou hodnotnějších filmů. Cestou ven je specializace," tvrdí Hovorka. Koncepce rekonstrukce kina Dukla v Jihlavě tomu podle jeho názoru odpovídá. "Bude alternativním prostorem například pro přehlídky režisérů, využije ho i vysoká škola," míní Hovorka.
Přestože loni se počet diváků v českých kinech proti předloňsku zvýšil, už nikdy nebude do kin chodit tolik lidí, jako před 15, nebo 20 lety, tvrdí Hovorka. Je však podle něj důležité, aby kino zůstalo zachováno jako jedinečný kulturní prostor. "Sledovat film společně s ostatními lidmi na velkém plátně a s dokonalým zvukem poskytne vždy daleko větší emocionální zážitek než dívat se doma na video," řekl Hovorka.
Kino v Novém Městě mělo být zavřeno. Nakonec ale bude fungovat dál. Čtěte zde