Do legendárního kempu Stvořidla u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku se vydal Petr Blažek s rodinou z Havlíčkova Brodu. „Nechce se nám jet někam daleko. Do Ledče je to kousek. Na Stvořidlech je krásně. Pořád mě to ubytování vyjde levněji než kdybych se trmácel někam do hotelu na druhý konec republiky,“ vysvětlil. Za ubytování v karavanu zaplatí za osobu a noc 250 korun, kdyby si postavil stan bude to 80 korun za osobu a noc. Stanů kolem Sázavy ještě moc není, ale v chatkách a karavanech je živo.

Zatím se daří. Autokempink Pilák u Žďáru nad Sázavou provozuje příspěvková organizace Sportis. „Jezdí k nám jak lidé z Vysočiny, tak i hosté z Brna nebo Pardubic. Mnozí z nich patří mezi stálé hosty. V červnu máme v chatkách skoro plno,“ řekla Deníku za provozovatele Ladislava Procházková. Základní poplatek pro dospělého je v sezoně 65 korun za osobu a noc. Majitelé karavanů, kteří přijedou na 14 dnů platí paušál za energie asi stovku za den.

Sklářští mistři z celého světa se sjeli do Světlé nad Sázavou.
Za sklářskými mistry do Světlé nad Sázavou. Přijeli brusiči z celého světa

Na stálé hosty z Vysočiny i odjinud sází i vyhledávaný kemp Moře u rybníka Řeka Krucemburk na Havlíčkobrodsku. Vedou ho manželé Zavadilovi.

Kemp nemá plot, aby provozovatelé snížili riziko, že u nich bude někdo stanovat načerno, zavedli speciální slevy. „Každý večer musíme kemp obcházet a kontrolovat. Kdo ale zaplatí při příjezdu na recepci má ubytování o polovinu levnější,“ vysvětlila Kateřina Zavadilová. Dospělý tak zaplatí 60 korun za noc, ale může to být 120 když se na recepci nenahlásí včas.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Do autokempu Sykovec na Novoměstsku jezdí rádi manželé Hovorkovi ze Žďáru nad Sázavou. Nechtějí jezdit daleko a navíc šetří.

Jak vysvětlují, cestovat mimo kraj stojí peníze a ceny na Vysočině jim připadají pořád přijatelnější než například v turisty vytížených jižních Čechách nebo na Šumavě. „Tam jsme byli jednou. Na Šumavě jsou dneska ceny snad ještě vyšší než v Praze,“ povzdechla si Věra Hovorková. V kempu zaplatí dospělý stovku za noc. Za pronájem chatky asi 800 a noc.