Když je náhle nutné vyjet, překážejí voliči hasičům při práci? „Ale ne, když je třeba, odstrčíme je, jak se řítíme do šatny. Tam se probojovat musíme, a rychle," usmívá se s trochou nadsázky velitel. Jak dodává další z hasičů Luboš Zeman, v klubovně, jež slouží jako volební místnost, nebývá najednou tolik lidí, aby ucpali společnou chodbu.

„A jsou ohleduplní, vždy nám umožní proběhnout," poznamenává Zeman. „Minule při výjezdu lidi stáli a koukali, co blbneme. Ptali se, jestli jdeme tak narychlo volit," směje se Vlastimil Zeman. Jeho jednotce totiž ohlašuje výjezd k zásahu telefon, takže dokud nezačne vyjíždět z garáže auto, kolemjdoucí nevědí, proč je hasičské stanici náhle tak rušno. „Když vyjedeme a začneme houkat, mohou si být teprv jistí," vysvětluje velitel hasičů Vlastimil Zeman.

„Víc než lidi na chodbě vadí, když lidé přijedou auty a odstaví je před hasičárnou, klidně je postaví i před garáž. Při ostrém výjezdu se nemůžete s nikým jít domlouvat, aby si šel přeparkovat, takže tohle klademe volební komisi vždycky na srdce, aby na to dohlédla a ta auta tady nebyla," dodává Vlastimil Zeman.

Hasiči místnost pro volební komisi jako vždy i letos pečlivě připravili. Přerovnali stoly, zatopili, připravili telefon i kávu. „Aby to tady měli útulné, stráví tu dost hodin, tak aby měli nějaké zázemí," říká velitel. Před polednem včera odložili hasiči smetáky. „Teď jsme dokončili úklid, aby to tady měli hezké. Ne že bychom neuklízeli průběžně, ale listí padá pořád, tak aby nás nepomluvili, že je u hasičů neuklizeno," uzavřel Luboš Zeman. Ve Žďáře se volí celkem ve dvaceti šesti okrscích.