Hasiči budou muset prokázat svoje dovednosti ve dvou disciplínách. Kromě klasického útoku se stříkačkou je čeká ještě štafeta. Ta se každý rok mění. Bývá v ní třeba motání hadice, přerovnávání lahví od piva nebo pití piva na čas. „Je to takové jamské překvapení. Většinou ani my sami do poslední chvíle nevíme, co vymyslíme," sdělil starosta SDH Jámy Petr Starý.

Novinkou bude letos Cena historie. Kromě rychlosti bude porota při útoku hodnotit i jeho provedení. Cenu získá družstvo, jehož útok bude nejoriginálnější a nejzajímavější. „Jde nám o to, aby si sbory připravily nějakou žertovnou scénku nebo zpestření pro diváky. Aby to nevypadalo jen tak, že družstvo přijede, zapumpuje a bude po útoku," vysvětlil starosta.

Nově budou v Jámách soutěžit i dvě ženská družstva – z Jam a Slavkovic. A samozřejmostí je už i ukázka dětského útoku. Tři malí hasiči předvedou svoji zručnost při hašení hořícího domku. Jejich vystoupení láká diváky nejen do Jam, ale i do okolních obcí, které si malé hasiče rády zvou. Chlapci mají přesnou repliku historické koňské stříkačky. A ačkoli jim při pumpování vody pomáhá motor, musí útok zvládnout stejně jako dospělí. „Měli jsme štěstí, že se našli kluci, které to baví a nebojí se něco ukázat před diváky. Začali před třemi lety, když byly nejmladšímu teprve dva roky," řekl Starý.

Jamští hasiči letos očekávají na závodech velkou účast. „Letos uvítáme asi patnáct sborů, z toho minimálně dva ze Slovenska. Z okolních vsí k nám jezdí třeba ze Slavkovic, Veselíčka, Dlouhého, Nového Veselí. Nově teď přibude také Újezd nebo Osová Bítýška," pochlubil se Starý. Pro hodně sborů, včetně toho jamského, jsou při útoku s koňkou samozřejmostí i dobové uniformy.

Prezence sborů začíná už v deset hodin, slavnostní nástup ve tři čtvrtě na dvanáct a samotné závody vypuknou v poledne. Vše se odehraje před kulturním domem. Po celý den se bude grilovat a volné chvíle doprovodí živá hudba. První ročník závodů koňských stříkaček jamští hasiči uspořádali v roce 2011. Tehdy téměř celý den pršelo, ale pořadatelé se nenechali odradit a závody začali pořádat pravidelně. Závody se konají i jinde. Tradicí se staly i ve Škrdlovicích a letos poprvé závodily hasičské sbory s historickými stříkačkami v Herálci.