Kromě koupání a opalování, sportovních soutěží, diskoték, táboráků s opékáním špekáčků a dalších letních aktivit totiž pořadatelé přicházejí i s méně tradičními činnostmi, jimiž chtějí děti a mládež během týdne stráveného mimo domov zabavit. „S letními tábory začínáme hned o prvním červencovém víkendu, kdy se koná týdenní rock camp. Jde o novinku a prakticky by se dalo říci, že i o celorepublikový unikát,“ říká ředitel Domu dětí a mládeže (DDM) v Novém Městě na Moravě Lubomír Šula.

Zájemci z celé republiky

Zmiňovaný rockový tábor je určen pro mládež od 12 do 18 let, která se touží zdokonalit ve hře na kytaru, baskytaru, klávesy a bicí. Denně ji pod vedením členů doprovodné kapely Ewy Farne čekají čtyři až pět hodin hraní, teoretické semináře, workshopy včetně exkurze do nahrávacího studia.

„Musím se přiznat, že jsme o tento tábor čekali větší zájem. Před měsícem jsme ještě váhali, zda ho nezrušíme,“ říká otevřeně Šula s tím, že většina z dosud přihlášených účastníků pochází z různých koutů republiky, z okresu Žďár nad Sázavou zatím jen tři. Podle jeho názoru vše nejspíše vázne na ceně. Ta činí 4 490 korun. Pohybově nadaného potomka pak mohou rodiče svěřit do rukou vedoucích táborů s výukou hip hopu a street dance nebo se zaměřením na aerobik. Oba v cenových relacích 2 490 korun.

Neméně zajímavý je i tábor na zkoušku. „Jeho smyslem je, aby se děti ve věku od 7 do 10 let osamostatnily od rodičů a zvládly stresovou situaci, kterou nepochybně odloučení od nich je. Pomáhat jim při tom budou pohádky i pohádkové postavičky,“ nastiňuje Lubomír Šula a zároveň dodává, že letní tábory je potřeba si zajistit právě nyní a nenechávat výběr až na poslední chvíli. V květnu či červnu již totiž podle jeho názoru většinou bývá pozdě.

S Harry Potterem

Na celotáborovou hru Harry Potter, doplněnou různými soutěžemi, pak v rámci tradičního všeobecného tábora ve Skleném u Fryšavy sází Active-středisko volného času, tedy bývalý Dům dětí a mládeže ve Žďáře nad Sázavou. Další dva se ponesou v duchu tanečně-pohybovém. „Děti se během pobytu budou věnovat několika stylům tance,“ řekla Marie Neubauerová z Activu.

„Naučí se mimo jiné základy moderních tanců, break dance nebo hip hopu. Co se týká dalších aktivit, určitě si vyzkouší power jógu nebo jumping,“ doplnila Neubauerová.

Tábor ve městě

Rodiče vyjde tábor na 1 650 korun. Stejně jako vloni bude fungovat ve Žďáře i takzvaný příměstský tábor, jehož princip je zcela jednoduchý. Ráno potomky do Activu přivedete a po práci si je opět vyzvednete. O vše ostatní se postará sám organizátor.

S poučením, ale i zábavou a rekreací přichází v rámci svých letních táborů rovněž Dům dětí a mládeže ve Velkém Meziříčí. Děti ve věku od 6 do 15 let se mohou zúčastnit například týdenního pobytu v rekreačním středisku Meziříčko nedaleko obce Měřín, jenž se ponese v egyptském duchu. „Tematicky zaměřený tábor pořádáme každým rokem. Děti se formou her a soutěží seznamují s dějinami daného státu či éry, nosí na sobě dobové kostýmy a k dispozici jsou i malé dílničky,“ vysvětlila ředitelka DDM Květoslava Koudelová s tím, že účastníkům je samozřejmě umožněno běžné táborové vyžití včetně relaxace. Rodiče s dětmi se pak také mohou přihlásit na letní rekreaci v Chorvatsku. Další službou, kterou rodičům velkomeziříčský DDM nabízí, jsou příměstské tábory.

S bohatou nabídkou letních táborů pro děti se pyšní i Westernové městečko Šiklův mlýn u Zvole. Kromě westernového, indiánského či jezdeckého nabízejí i tábory pro děti s nadváhou nebo pokročilé jezdce se speciálním výcvikem. Například v rámci indiánského tábora si děti zakusí jak chutná život opravdových Indiánů. Naučí se indiánské písmo a řeč, házet tomahawkem, vyrábět čelenky, amulety, luky i šípy nebo přenocují v pravém teepee. Za sedmidenní pobyt zaplatíte 2 770 korun, za čtrnáctidenní 4 960.

Prázdniny v sedle

Mezi dětmi oblíbenými bývají i jezdecké tábory. Jednoho takového se mohou vaši potomci zúčastnit na Zámeckém statku na Dolní Rožínce. Zájemce čeká ubytování v ubytovně v objektu tamního zámku, strava pětkrát denně a samozřejmě vyjížďky na koních. Mimo šestidenního ježdění na jízdárně a po okolí je zajištěn i zajímavý táborový program, hry a koupání v lomu. Vše v ceně 3 600 korun.