Rada města Žďáru, jenž v Sattu drží většinový podíl akcií, doporučila představenstvu řízení zrušit a vypsat nové kvůli zpolitizování a úniku informací v jeho průběhu. Zda se ale doporučením bude řídit, není zřejmé. „Na hlasování o tom, jestli se výběrové řízení zruší, vůbec nedošlo," řekl místopředseda představenstva, novoměstský starosta Michal Šmarda (ČSSD) po úterním jednání.

Podle Šmardy chce představenstvo vědět, jak vidí žďárští radní nynější situaci i budoucnost firmy. Stejného názoru je člen představenstva a žďárský zastupitel Vladimír Novotný (ČSSD). „Než definitivně rozhodneme, chceme se sejít s uvolněnými představiteli města a zeptat se jich na konkrétní důvody, které za jejich doporučením vypsat nový konkurz stojí," uvedl Novotný.

Schůzka se již domlouvá. Potvrdil to starosta Zdeněk Navrátil (Žďár Živé město). „Uskuteční se v příštím týdnu. Na pondělní radě se dohodneme, kdo se jednání za radnici zúčastní," řekl Navrátil. Ten připomněl, že rozhodnout o osudu výběrového řízení na ředitele Sattu přísluší pouze představenstvu.

Výběrové řízení vedla externí firma, podle Vladimíra Novotného si počínala profesionálně. „Ze dvou posledních kandidátů je rozhodně možné ředitele vybrat," řekl.

Brychta, či Večeřa?

Do konkurzu na ředitele se přihlásilo šest kandidátů, v nejužším výběru agentury zůstali podle zjištění Žďárského deníku dva Stanislav Večeřa (ČSSD) a Jaromír Brychta (ODS).

Brychta je zároveň předsedou představenstva Sattu, a k jeho úternímu jednání se nechce vyjadřovat. „A ani nemohu, vyloučil jsem se z jednání o výběrovém řízení, protože jsem jeho účastníkem," řekl Brychta.

Ředitelský konkurz v Sattu je ostře sledovaný. Unikaly o něm informace a veřejností je vnímán jako rozdávání politických trafik.

Novotný ale se zpochybňováním konkurzu nesouhlasí. Podle něj ho zpolitizovaly hnutí ANO a Žďár živé město. „Informace o manipulování řízení nebyly pravdivé," podotkl Novotný. Doporučení žďárských radních zrušit řízení však hodlá respektovat.

Satt má ale i další problém. Se společností se soudí její bývalý ředitel Josef Žák. Výpověď dostal Žák podle svého vyjádření letos v červnu. Důvodem byla nadbytečnost. „Výpověď považuji za neplatnou," nechal se slyšet Žák. Proč? To nechce veřejně komentovat.

Podle Ivany Lisnerové, která je dočasně pověřená vedením firmy, dostal Žák výpověď už v únoru, ale vyhýbal se vědomě jejímu převzetí. „V podniku proběhly rozsáhlé změny vnitřního uspořádání, ty byly důvodem skončení pracovního poměru pana Žáka," sdělila Ivana Lisnerová.

„Ve společnosti se uskutečnilo více změn naráz. Došlo ke sloučení některých pracovních náplní, pak k novému rozdělení. Není to tedy o názvu pozice, ale především o pracovní náplni. Ta bude ve funkci, pro kterou teď hledáme ředitele, rozdílná," vysvětlila Ivana Lisnerová.

Josef Žák podal koncem října na bývalého zaměstnavatele žalobu. Ve funkci skončil 31. srpna. Výpověď podle něj potvrdili Jaromír Brychta a náměstkyně ředitele Ivana Lisnerová, jež do nedávna byla v Sattu i místopředsedkyní představenstva. V této funkci ji pak v září nahradil Michal Šmarda. Lisnerová je do doby, než bude vybrán nový ředitel společnosti, pověřena jejím vedením.

-------------------

Satt, a.s.

Složení představenstva: Jaromír Brychta (předseda představenstva), Vladimír Novotný a Miloš Jirman zástupci Žďáru nad Sázavou, Michal Šmarda (místopředseda představenstva) Nové Město na Moravě, Radovan Necid Velké Meziříčí, Zdeněk Horák Dolní Rožínka.

Akcionáři:

Dolní Rožínka 8,5 %

Nové Město na Moravě 14,9 %

Velké Meziříčí 14,9 %

Žďár nad Sázavou 61,7 %

Hlavním předmětem podnikání společnosti Satt je výroba a rozvod tepelné energie a výroba elektřiny. Podniká ale také v telekomunikacích a provozuje kabelovou televizi. Satt patří mezi nejstabilnější firmy v České republice, získal certifikát v hodnocení Czech top 100.