Slavnostnímu setkání se dopoledne přizpůsobí také dopravní ruch na náměstí Republiky, pro auta bude uzavřeno od rána zhruba do 14 hodin. „Chceme na náměstí pozvat co nejvíce návštěvníků. Uskuteční se slavnostnější otevření nové kašny, která by měla dopoledne začít tryskat, a večer se spustí i její světelný režim," uvedl žďárský starosta Zdeněk Navrátil. Voda se zároveň „rozběhne" i v kašně na náměstí Havlíčkově.

Náměstí Republiky oživí v den otevření také stánky trhovců. „Počítáme spíše s řemeslným trhem, farmářský trh by v té době byl ještě ochuzen třeba o nabídku čerstvé sezonní zeleniny a ovoce," řekl Navrátil. Dění v centru města doplní i program kulturní.

Setkání na náměstí se podle starosty zúčastní také zástupci stavební společnosti Gremis, která náměstí opravila, podniku Žďas, kde ulili zvony pro novou zvonkohru, či úřadu Regionálního operačního programu, odkud Žďár získal na opravy náměstí dotaci. „Duben byl podle smlouvy termínem uvedení náměstí do provozu, takže toto setkání bude i takovým poděkováním zhotovitelům," doplnil místostarosta Josef Klement.

Živo bude i před městským divadlem. „V centru se nezávisle na sobě spojily do jednoho dne dvě akce, na Doležalově náměstí bude atomobilka Škoda předvádět svoje vozy," dodal Zdeněk Navrátil.