„Kontroly kamionů jsou u nás na okrese obtížné, nejen kvůli nedostatku místa, ale i vzhledem k tomu, že je nás dopraváků málo,“ přiznal špatnou situaci vedoucí dopravního inspektorátu v Jihlavě Petr Halán.

Jediným místem, kde v současné době probíhá většina namátkových kontrol na dodržování předpisů ADR (převoz nebezpečných látek) a AETR (dodržování bezpečnostních přestávek) je v celním prostoru u Tří věžiček na okraji Jihlavy.

„Je tam dostatek místa i pro případ, že musí být kamion z nějakého důvodu odstaven a nemůže pokračovat v jízdě,“ upřesnil Halán.

Jenže ne všechny kamiony, které projíždějí okresem, míří do celního prostoru u Tří věžiček.

Navíc chybí moment překvapení jako při klasických kontrolách na silnicích.

„Dříve jsme prováděli kontroly u Rančířova, kde byl velký plac, ale pak tam dali svodidla a najít jiné vyhovující místo je těžké,“ vysvětlil situaci Petr Halán.

Místa chybí i jinde

Problém ale nemají jen policisté na Jihlavsku.

„Máme pouze dvě místa, kde kamiony kontrolujeme. Přímo ve Žďáře nad Sázavou je to v ulici Bezručova u stadionu a pak V Ostrově nad Oslavou. Vážit ale můžeme pouze u stadionu,“ konstatuje vedoucí dopravky ve Žďáře nad Sázavou Jan Kostečka.

Podle něj je pro kontrolu kamionů potřeba velký prostor, který musí splňovat nároky na bezpečnost dopravy, a ten u silnic první třídy chybí. Nemyslí si ale, že by kvůli tomu kontroly kamionů nějak zanedbávali. „V případě, že potřebujeme kamion odstavit, tak jsme dohodnuti s firmou Zdar, která má patřičné prostory na dvoře,“ říká Kostečka.

Nedostatek míst, kde se dají kamiony kontrolovat, pociťuje i střední policejní škola v Jihlavě. Její studenti musí kvůli praxi jezdit až na Havlíčkobrodsko.

Armáda policistů tam pravidelně jednou až dvakrát v týdnu kontroluje kamiony například na Rozňáku u Radostína na silnici I/38 z Havlíčkova Brodu na Kolín.

„Když jsem viděl, že mě staví tolik policistů, tak jsem měl strach, že minimálně pašuji drogy,“ řekl s úsměvem řidič Martin Kučera z Nového Města nad Metují. Tuto středu se v pravidlech kontroly nákladních aut zaučovalo dvacet studentů.

„S místem je na Jihlavsku opravdu problém, proto musíme v rámci výuky jezdit jinam,“ řekl Deníku vedoucí oddělení dopravní a automobilní služby ze Střední policejní školy v Jihlavě Lubomír Voda.