„Rada města proto schválila žádost policie o rozšíření počtu zaměstnanců, a to o jednoho strážníka a tři zdravotně znevýhodněné pracovníky, kteří budou městským kamerovým systémem monitorovat město,“ řekl starosta Jaromír Brychta.

Noví pracovníci pro sledování kamer budou zaměstnáni na půl úvazku v nočních směnách. „Je to z toho důvodu, že tato doba je v rámci statistiky vytipována jako nejproblematičtější. Největší podíl trestné činnosti připadá právě na noční hodiny,“ uvedl vedoucí městských strážníků Martin Kunc.

Například jen za loňský rok městská policie přijala ve Žďáře téměř dva a půl tisíce oznámení od občanů. Nové kamery budou umístěny na Stalingradě, v atriu u náměstí Republiky a na hotelu Fit.

Zloději odradí informační tabule

„Pro nás je to obrovská pomoc. Tam, kde už kamery jsou, se trestná činnost snížila o desítky procent. A monitorovat osm kamer během noci je nad síly jednoho strážníka,“ dodal vedoucí městské policie.

Současné služby strážníků probíhají tak, že dva jsou v terénu vozem, dva pešky a jeden monitoruje kamerový systém a přijímá informace od obyvatel.

Jak dále Martin Kunc uvedl, takzvané „nájezdné pachatele“ často odradí už tabule umístěná u vjezdu do města, která upozorňuje na monitorování města kamerami. „Víme, že třeba pachatel, který jde ukrást auto a zjistí, že je tam kamera, raději odjede tam, kde monitorování nemají,“ doplnil Kunc.

Tři noví pracovníci městské policie budou částečně placeni úřadem práce a částečně městem. „Ročně úřad práce na jejich činnost přispěje sto osmdesáti tisíci korunami, město dvěma sty tisíci,“ upřesnil starosta.

Rozhodnutí městské policie využít zdravotně znevýhodněné při monitorování bezpečnostních kamer, úřad práce uvítal. „Určitě není snadné takové lidi zaměstnat, vždy se musíme snažit najít jim takovou práci, aby vyhovovala jejich možnostem a zároveň aby byli přínosem pro zaměstnavatele. Jsme rádi, že se to v tomto případě podařilo,“ řekla mluvčí žďárského úřadu práce Eva Sekorová.

Městský úřad stojí strážníci ročně deset milionů korun.

Deset milionů za bezpečnost

Podle starosty jsou to dobře vynaložené peníze. „Bez městské policie si fungování města nedovedeme vůbec představit. Dostali jsme dokonce žádost z Bystřice nad Pernštejnem, abychom jim v určité dny a hodiny městské strážníky zapůjčili, což jsme ale z kapacitních důvodů museli odmítnout,“ prozradil Jaromír Brychta.