O všudypřítomnosti kamer by mohli vyprávět i dva sedmnáctiletí mladíci ze Žďáru. „Ty zachytili strážníci na obrazovkách, když se pokoušeli rozbít čtyřhranné hodiny na náměstí Republiky. Kývali s nimi a snažili se je roztáčet,“ popsal průběh incidentu zástupce vedoucího městské policie Luboš Skřivánek.

Díky kamerám byl v minulých dnech odhalen také nepovolený prodej kosmetiky v centru města. „Strážníci udělili prodejcům tisícikorunové pokuty,“ doplnil žďárský policista.

Míst ve Žďáře nad Sázavou, které budou střežit kamery, bude v budoucnu přibývat. „Letos bychom chtěli požádat o dotace na další tři přístroje. Umístěny by měly být v atriu, na Stalingradě a na křižovatce pod nádražím,“ informoval Luboš Skřivánek.

A proč právě tyto tři lokality? „Tak například v atriu máme problém s mládeží, která tam popíjí alkhol. Stejně tomu je i v parku U Ivana. Kolem nádraží a na Stalingradě řešíme hodně problémů s bezdomovci a dopravou,“ vyjmenoval několik důvodů.

Lidé s dalšími kamerami ve městě souhlasí. „Už osm let bydlím na Stalingradě a když se setmí mám strach jít do ulic. Věřím, že kamera by situaci v této čtvrti zklidnila. Ti grázlíci by si to sprejování a rozsypávání košů určitě rozmysleli, kdyby věděli, že je sleduje policie,“ nechala se slyšet devětřicetiletá Jana.