Kraj Vysočina zaplatí připojení policie k videoserveru Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), jež kamery provozuje. Dosud na ně kromě dispečinku Jednotného systému dopravních informací (JSDI) vidí pouze pracovníci správy a údržby dálnice (SUD). Policistům k využívání dat chybí vybavení počítači, přístup na internet a do sítě ŘSD, řekl hejtman Miloš Vystrčil.
Napojeno na videoserver není ani Krajské operační středisko policie v Jihlavě, které při velkých potížích na dálnici zajišťuje třeba plynulost dopravy po objízdných trasách. Toto propojení si už ale musí řešit policie, uvedl hejtman.
ŘSD a středočeská policie shodně uvedly, že jim letošní rozpočty nedovolují, aby se na projektu mohly finančně spolupodílet. Podle odborníků bude také z hlediska správy majetku lepší, aby se investorem akce z dotace 200 tisíc korun stalo ŘSD.
Kamerový dohled bude mít podle šéfů dopravní policie Jihomoravského a Středočeského kraje pozitivní dopad na bezpečnost dálničního provozu. Umožní jim řešit krizové situace.
Podle Jaroslava Zváry, koordinátora projektu JSDI, je tento krok pro policii, která by ho měla aktivně prosazovat, důležitý. "Musí být ale dočasný a v celkovém kontextu systémově výjimečný, neboť ministerstvo vnitra a policie do budoucna musí umět zajistit přenosy dat (včetně videodat) vlastními silami na požadované úrovni, která odpovídá potřebám dneška," napsal Zvára hejtmanovi.
S policejním prezidentem o řešení dopravněbezpečnostní situace na D1 bude hejtman jednat na přelomu září a října, s ministrem dopravy 6. září.