Ve většině měst na Žďársku je však snímací zařízení stále hudbou budoucnosti. Dobré zkušenosti s kamerovým systémem mají v okresním městě.

Ke stávajícím osmi přibudou v letošním roce další tři přístroje. „Tam, kde jsou kamery, se kriminalita snižuje,“ potvrdila místostarostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová.

Nové „prodloužené oči zákona“ se objeví v Chelčického ulici před budovou Českých drah, v Žižkově ulici v prostoru před městským úřadem a v Nádražní ulici. „Když to dobře dopadne, přibudou ve Žďáře kamery na přelomu listopadu a prosince 2008,“ sdělil vedoucí žďárské policie Martin Kunc.

Instalace tří kamer si vyžádá 80 tisíc korun. Radní požádají o dotaci ministerstvo vnitra.

Na druhé největší město okresu, na Velké Meziříčí, dohlíží v současné době pět kamer. „Dvě jsou na náměstí, jedna na hřišti s umělým povrchem a v blízkosti centra jsou ty zbylé dvě,“ popsal starosta města František Bradáč.

Pokud bude schválena dotace z Programu prevence kriminality ministerstva vnitra, která se nevztahuje pouze na bezpečnostní kamery, nainstalují ve Velkém Meziříčí další tři přístroje.

Ostatní města zatím kamerový systém nemají. V Novém Městě už nechali vypracovat projekt na umístění 14 elektronických strážců. „S tímto záměrem jsme počítali v letošním rozpočtu, ale nakonec nebyl schválen. Budeme to dále zkoušet a postupovat po částech, od pár kamer na náměstí a v jeho okolí,“ řekl místostarosta Stanislav Marek.

Bystřičtí by se systému snímačů mohli dočkat v květnu. „Vyhradili jsme na ně 450 tisíc, za které lze pořídit asi čtyři kamery. Umístíme je s největší pravděpodobností na náměstí a před místní kluby,“ vyjádřil se místostarosta Josef Vojta.

Ve Velké Bíteši ani ve Svratce zatím o instalaci bezpečnostních kamer neuvažují.

Počet kamer ve městech

Žďár nad Sázavou 11

Velké Meziříčí 5

Nové Město na Moravě 0

Bystřice nad Pernštejnem 0

Velká Bíteš 0 Svratka 0