Jen díky shodě náhod nebyl nikdo zraněn. Jednomu z domů však kámen poškodil střechu. „Zrovna jsem uspávala děti, když se ozvala rána. Vůbec jsem netušila, co se stalo. Ani mě nenapadlo, že nám něco přistálo na střeše. To jsem se dozvěděla až po chvíli, když jsem vyšla ven. Kolem domu byla spousta lidí, kteří mi popsali, co se stalo. Naštěstí to odnesly pouze dvě tašky,“ vzpomínala Dana Novotná.

Lidé dodneška nad událostí nevěřícně kroutí hlavou. „Kameny, které sem při odstřelu doletěly, klidně mohly někoho zabít. U zahrady dokonce ležel kámen, který měřil asi pětadvacet centimetrů a vážil jeden a půl kila. Až do tohoto dne nikoho z nás nenapadlo, jak to tu může být nebezpečné. Veškeré kameny jsme proto předali na báňský úřad, který událost v současné době šetří,“ doplnila Dana Novotná.

A jak je možné, že domy vůbec u sto metrů vzdáleného kamenolomu vyrostly? „Asi před šesti lety jsme se rozhodli pořídit územní plán, abychom věděli, kde je možné obec rozšířit. Podle něj mohou rodinné domy vznikat ještě třicet metrů blíže k těžebnímu prostoru. Vyrůst by tam mohlo osm až deset novostaveb,“ uvedl starosta Polničky Bohumil Cempírek.

„Lidé ale asi o toto území po nešťastné události zájem mít nebudou,“ doplnil.

Výsledky šetření zatím neznají

K mimořádné události se vedení společnosti Kámen Brno, která lom provozuje, nechtělo vyjadřovat. „Věc zatím nebyla vyšetřena báňskými inspektory. Více k tomu řekneme, až budeme znát jejich stanovisko,“ sdělil jednatel Petr Zemánek.

Na vyjádření báňského úřadu čekají také představitelé obce. „Čekáme na posouzení odborníků. Poté bude možné rozhodnout, co bude dál. Rozhodně se ale budeme snažit, aby se podobná událost už neopakovala,“ informoval starosta Polničky Bohumil Cempírek.