„Všeobecné pojišťovně se podařilo dosáhnout úspěchu v pokusech o vydražení budovy, kterou vlastní v Novém Městě na Moravě a to za částku 15 milionů 390 tisíc korun. Tato částka převyšuje sumu, kterou jsme se rozhodli v minulosti za budovu nabídnout," sdělil novoměstský starosta Michal Šmarda.

Nové prostory

Město má však i nadále o nemovitost velký zájem, a to zejména proto, že hledá nové prostory pro Základní uměleckou školu Jana Štursy. „Tím, že máme předkupní právo na pozemky, máme i nadále šanci budovu získat pokud se rozhodneme do toho investovat," vysvětlil situaci Michal Šmarda.

Nyní běží novoměstské radnici devadesátidenní lhůta, během níž se může předkupního práva vzdát nebo jej využít. „Máme do února čas se rozhodnout. Připravujeme podrobnou analýzu s konkrétními údaji o nákladech, kterou budou moci zastupitelé prostudovat a v únoru se pak rozhodnout," uvedl Šmarda.

Pokud by se zastupitelé rozhodli budovu koupit, zaplatí za ni město o něco více, než je vydražená částka. „Nebylo by to jen oněch 15,39 milionu korun, ale museli bychom přidat ještě něco víc, musíme připočítat i čtyřprocentní daň z převodu nemovitostí. Takže celková suma by byla asi 16 milionů korun," objasnil Šmarda.

Město plánovalo nemovitost využít pro potřeby žáků a pedagogů základní umělecké školy, která v tuto chvíli sídlí v nevyhovujících prostorách. Kdyby od záměru budovu Všeobecné zdravotní pojišťovny získat ustoupilo, má v zásobě ještě další možnosti kam školské zařízení umístit. „Nějaké projekty už byly v minulosti zpracovány, jedním z nich je například výstavba nového objektu za první základní školou. Další variantou je částečné využití prostor současné polikliniky," řekl Šmarda.