Atrakce se roztočí, rozhoupají a rozjedou až od čtrnáctého srpna. Už teď se ale lidé mohou zapojit do ankety o výběru místa. „Výsledek bude podkladem pro rozhodnutí Rady města. Na základě toho se pak domluvíme s ředitelkou Kulturního domu na tom, jak má postupovat,“ informoval starosta města Michal Šmarda.

Na webu, v knihovně či v informačním centru již mohou zájemci do konce února vyplnit formulář ohledně budoucího umístění pouťové zábavy. Na výběr je ze dvou variant: ulice Nádražní a Vratislavovo náměstí.

Kvůli dopravním omezením našly loni kolotoče a další atrakce útočiště na Vratislavově náměstí. Reakce byly vesměs pozitivní. I proto je letos vedení města na vážkách, kam pouť umístit. „Myslím si, že lidem se pouť na náměstí líbila. Většina z těch, se kterými jsem mluvil, ji hodnotila kladně. Jediné, co pár lidí kritizovalo, byla hlasitá hudba. Dále pak zaznělo pár výtek na množství atrakcí. Některé byly blízko u sebe a na náměstí tak zůstalo méně místa. Většina reakcí ale byla pozitivních,“ doplnil Šmarda.

Nový zastupitel Kraje Vysočina Zdeněk Navrátil
Novým zastupitelem Vysočiny je Navrátil ze Žďáru, nahradil zesnulého Tůmu

Obě varianty mají své podporovatele i kritiky. „Rozhodně jsem pro umístění atrakcí na náměstí. Loni se mi to líbilo a nemyslím, že by tam něčemu vadily. U vlakového nádraží byly odstrčené a navíc tam pro ně nebylo tolik místa,“ zdůvodnila výběr Darina Petrová z Novoměstska.

Na náměstí lidem nejvíce vadí hlasitá hudba. „Líbí se mi, že stánky jsou každoročně u hřbitova. Ničemu tam nevadí. Ale ty atrakce. Na náměstí bylo loni tolik hluku, že jsem se mu těch pár dní raději vyhýbal. U nádraží jsou zase daleko od centra. Je to začarovaný kruh. Skoro si až říkám, že pro atrakce není ve městě místo,“ pokrčil rameny Jan Dvořák z Nového Města.

Oba návrhy mají svá pro a proti. Na náměstí lidem vadí hluk a nepořádek. V případě Nádražní ulice pak dopravní situace a vzdálenost od centra. Díky anketě se vedení města dozví, jaká varianta je pro místní přijatelnější a pouťové atrakce budou mít své místo jisté i pro letošní rok.

Co ale vítají místní, je možnost zapojit se do rozhodování. „Novoměstská pouť je krásná. Všude jsou mečíky a když vyjde počasí, je to skvěle strávený víkend. Atrakce k pouti patří. Jsem ráda, že se i my místní můžeme do rozhodování zapojit,“ pomyslela si Petrová.