„Kadeřnictví jsem musela už v pondělí zavřít. Měsíční náklady na jeho provoz se pohybují okolo šestnácti tisíc korun. Nevydělávám, ale nájem, pojištění a další věci platit musím,“ posteskla si Hana Nečasová.

„Aspoň že nemusím teď podávat daňové přiznání a žádost o EET číslo,“ dodala.

Všechny odmítám

Kadeřnici denně volá množství netrpělivých zákaznic. „Ptají se, jestli bych je neučesala, neobarvila a neostříhala aspoň doma, když mám provozovnu zavřenou. Vysvětluji jim, že se nechci nakazit. Mám rodinu a maminku, která ve svém věku patří k nejohroženější skupině. Všechny je odmítám,“ řekla Nečasová.

Chatová oblast Dvorce u Jihlavy.
Chataři a chalupáři by měli raději sedět doma, vzkazují starostové z Vysočiny

Živnostníci v tuto chvíli nemají žádné příjmy, většina z nich žije z úspor. Výhodu mají ti, jejichž partneři patří mezi zaměstnance. „Mně pomůže manžel, je zaměstnaný, takže i v případě, že by nechodil do práce, mu zaměstnavatel bude něco platit. Ale mám kamarádky, taky kadeřnice, které žijí samy. A navíc třeba splácejí hypotéku na byt. Ty moc dlouho s úsporami nevystačí. Pokud bude tato situace trvat delší dobu, tak budou muset s živností skončit. Nic jiného jim nezbude,“ nastínila neradostnou vizi budoucnosti některých drobných podnikatelů novoměstská kadeřnice.

Bledule ve Světnovském údolí.
Vycházku za bledulemi si musí lidé odpustit. Bylo jich příliš