Do kádí na břehu rybníka mířili kapři, candáti, amuři i tolstolobici. Nechyběla „úroda" sumců, a to včetně kapitálních kousků. „Tihle mají tak padesát až sedmdesát kilo," ukazovali rybáři nadšeným návštěvníkům „poklady", které z rybníka dostali.

Na hrázi bylo plno, první výlov po dlouhé době si nenechaly ujít desítky lidí. „Byla to pro nás vlastně tak trochu zkouška, rybník se dlouho nelovil. Jsme moc rádi, že všechno vyšlo, práce šla hladce, bez problémů, a navíc bylo ještě hezké počasí. Bylo chladno – tedy čistá voda, studená a se spoustou kyslíku, všechno vyšlo skvěle," řekl s úsměvem Jiří Novotný, majitel Panského rybníka.

Výlov po letech

Rybáři z vody vytáhli 2,5 tuny kaprů, přes čtyřicet sumců, dvě stě candátů, ale i tolstolobiky nebo amury. Jen štika prý byla jen jedna, jak rybáři, možná s trochou nadsázky, tvrdili. „Ale byla fakt krásná!" smáli se.

Krásné byly i ostatní ryby, alespoň podle zájmu diváků, především dětí, které ryby v kádích neodolatelně přitahovaly. Okukovaly je, brebentily, ryby pojmenovávaly a odvážily se na ně i sáhnout. Zvědavě si prohlížely prázdný rybník, vypuštěný ho některé z nich ještě neviděly.

Ryby se ale v kádích dlouho „neohřály", byl o ně velký zájem a většinu jich lidé také hned na hrázi vykoupili. „Ty, co se neprodaly, tady v okolí vrátíme do ostatních rybníků, které se hodně využívají pro sportovní rybolov. Zvlášť ty největší, trofejní, necháváme rybářům, abyměli to potěšení si je chytit na udici," pověděl Jiří Novotný. „Rybáři je většinou pouštějí zpátky, takže třeba ti sumci pak dorostou skutečně do úctyhodných rozměrů," dodal.

Panský a další čtyři rybníky v okolí patří k ekofarmě Zelené údolí, kterou Jiří Novotný v Heřmanově provozuje. Okolím farmy prochází i část naučné stezky Heřmanov, jež má v okolí obce celkem šestnáct zastavení.

Nová tradice

Pořadatelé by rádi z výlovů v Heřmanově udělali tradici. „Byl bych moc rád, kdyby se to podařilo. Dnešek se vydařil, takže doufám, že je dobrým počinkem do budoucna. Máme velkou radost, že se přišlo na výlov podívat tolik lidí, doufám, že si prohlédli třeba i farmu a strávili tu hezký den," dodal Jiří Novotný.

O slunečném, ale větrném dopoledni se návštěvníci rádi u stánku s občerstvením zahřáli čajem i svařeným vínem a zakousli do nabízených domácích koláčů, někteří pojali výlov jako příležitost popovídat si s kamarády. „Já jsem právě nepřišla pro rybu, ale abych se sešla s přáteli a známými. Beru to jako společenskou událost, potkáme se, popovídáme, je tu hezky a dobrá nálada," řekla Alena Patáková z Heřmanova.

Přírodní rybníky

Rybníky v areálu ekofarmy Zelené údolí napájí voda potoka Cejpek. Zarybněné jsou kaprem, sumcem, candátem, línem, amurem a štikou. „Samozřejmě je v nich také spousta takzvaných plevelných ryb – plotic, okounů či bělic. Snažíme se rybníky vést přírodním způsobem, aby ‚naběhly' na nějaký přirozený mechanismus fungování. Mají různorodou obsádku, aby si každá ryba byla schopna najít potravu a dravé ryby kontrolovaly množství těch plevelných. Tedy skoro nepřikrmujeme, máme za to, že ryby chované tímto způsobem jsou zdravější a životaschopnější než ty vykrmované. I proto byl ale první výlov Panského rybníka pro nás i tak trochu překvapením, protože jsme přesně nevěděli, co všechno vylovíme," popsal Jiří Novotný.

„Zkouška" podle něj dopadla dobře. „Jsme velice spokojení, hlavně proto, že tu byla spousta dravých ryb, přežily kyslíkové deficity, co se objevují občas v létě kvůli sinicím. Budeme v tomto hospodaření pokračovat dál," zhodnotil Jiří Novotný.