„Měl jsem virózu, na kterou mi doktor napsal antibiotika. Potřeboval jsem ale nutně jít do práce, tak jsem si vzal ještě pár Paralenů, rozpustný Coldrex a Panadol, aby se léčení urychlilo,“ popsal muž. Po pár hodinách se ale jeho zdravotní stav zhoršil natolik, že musel být kvůli předávkování krátce hospitalizován.

Nadužívání či nesprávné kombinování léčiv však může dopadnout i hůře. Například paracetamol může v nadměrném množství vyvolat akutní selhání jater s poškozením mozku, což může mít za následek smrt.

Dávka udávána jako toxická je 140 miligramů paracetamolu na kilogram hmotnosti, k otravě stačí podle váhy člověka a jeho stavu dvě krabičky Paralenu. Anebo více různých léků podobného složení. Maximální doporučená dávka je 60 miligramů paracetamolu na kilogram váhy denně rozdělená na čtyři až šest dávek. Takže padesátikilová osoba by měla bezpečně požít šest tablet Paralenu za den.

„Předávkování paracetamolem se projevuje pálením žáhy, nevolností a zvracením. Ačkoliv to vypadá nevinně, riziko se nedá podcenit a proto je nutné kontaktovat lékaře,“ uvedl bystřický praktický lékař Pavel Kudláček s tím, že pacienty na nebezpečí upozorňuje.

Před rizikem překročení bezpečné dávky varují také lékárníci. „Snažíme se, ale to dost těžké. Pacienti něco nakoupí v jedné a zbytek v druhé lékárně, takže se to ne vždy podaří zachytit. Ale upozorňujeme na maximální dávky - konkrétně paracetamolové přípravky jsou silně hepatotoxické, nebezpečné je to zvláště u dětí,“ informoval jednatel žďárské Lékárny u Asklepia Vilém Frendl.

K riziku předávkování se volně prodejnými medikamenty se přidává i problém s kombinací léků na předpis. „Pacienty informujeme také o tom, aby si sami „hlídali“ léky, které trvale užívají. Aby lékařům sami hlásili, co jim předepsali v jiných ordinacích, a nemohlo se tak stát, že by jim dva různí odborníci předepsali léky stejného složení,“ upozornila předsedkyně Okresního sdružení lékárníků ve Žďáře nad Sázavou Květa Benešová.