VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K Medlovu jezdívali cvičit a sportovat i Jaroslav Ježek nebo Vítězslav Nezval

Medlov – Krajina okolo rybníka Medlova lákala vždy svou neobvyklou krásou. Husté lesy střídaly louky plné rozkvetlých kopretin a zvonečků, které v zimě pokryla bohatá sněhová nadílka doslova vybízející k zimním radovánkám. A tak není divu, že právě tam vzniklo ve třicátých letech minulého století rekreační zařízení.

6.3.2018
SDÍLEJ:

Takto vypadal Medlov ve třicátých letech minulého století. Foto: Archiv rodiny StehlíkovyFoto: Deník / Zelená Křížová Helena

„Nyní se stalo jméno známým velkým sportovním a rekreačním táborem Medlov. Před několika lety dal tu totiž postaviti podnikatel Leoš Stehlík na březích rybníka asi na 5 ha plochy v délce asi 500 m dřevěné domky, pohodlně zařízené, s velkou ústřední budovou, poskytující všechno pohodlí,“ napsal ve své Vlastivědě moravské, Novoměstský okres, vydané v roce 1948 velký znalec tohoto regionu Josef František Svoboda.

Pamětníci tehdejšího rekreačního a sportovního tábora na něj vzpomínají dodnes. „Rodiče ho vybudovali, jak se říká, na zelené louce. Nejprve jen menší dřevěnou budovu s několika chatkami, kterou pak postupně nechali přestavět na větší a komfortnější. Maminka učila gymnastiku v Praze a jezdila na letní tábory někam k Ústí nad Orlicí. Tatínek pocházel odtud, znal krajinu okolo Medlova, a tak si nakonec spolu s maminkou řekli, že by něco podobného mohli udělat taky tady,“ začaly s vyprávěním dcery původních majitelů sportovního tábora u rybníka Medlova Aglaia a Nina Stehlíkovy.
Tábor si brzy našel své příznivce. Jezdili tam lidé z Brna, Prahy a z dalších míst naší republiky. A často se tam stavovali i místní. „Maminka se starala o účetnictví, táta byl šéf. A měli tam i několik zaměstnanců. Josef Kulíšek z Fryšavy byl takový všeuměl, staral se o všechno. Lidé, co přijížděli, tam hlavně cvičili a sportovali. Tehdy to bylo moderní,“ poznamenala Nina Stehlíková.

Aby si rekreaci u Medlova návštěvníci opravdu užili, měli k dispozici několik hřišť i půjčovnu lodiček. Ubytovací zařízení mělo už v té době i své vlastní vlaječky s logem, na kterém byly vyobrazeny pádlo, míč a luk. Jeho autorem byl malíř František Tichý.

Tábor se pomalu rozrůstal. „Chatek bylo čím dál více. Pamatuji si, že u hráze byla čtyřiadvacítka, tedy chatka s číslem 24, která byla nakonec přestavěna na saunu. Další chaty stály pod lesem. A pak jich ještě několik bylo na druhé straně. Byly to chatky pro čtyři osoby, záchody neměly. Chodilo se na společné záchody do hlavní budovy,“ popsala Aglaia Stehlíková. „A tam, kde je dnes budova pro personál hotelu, bývala kdysi lednice. Byla to zděná budova, v níž se skladoval led. V zimě ledaři nasekali a nařezali kusy ledu z rybníka a ty se pak uskladnily v lednici. Vydrželo to celé léto,“ doplnila ji sestra Nina.

Centrální budova, která byla přestavována v letech 1939 až 1944, nabízela odpočinek a občerstvení po celý rok. „Bylo v ní dvanáct pokojů, hosté se tam mohli ubytovat v létě i v zimě. Mnozí klienti k nám jezdívali pravidelně rok co rok. Jezdívalo hodně architektů, táta architekturu taky studoval, tak měl mezi nimi hodně kamarádů. Ale přijížděli i různí umělci – například Jaroslav Ježek, František Tichý nebo Rafael Kubelík,“ prozradila některá ze slavných jmen Nina Stehlíková.

Dcery původních majitelů mají dodnes uschovanou pamětní knihu, do níž hosté zapisovali své pocity a dojmy. Zápis z roku 1936 připomíná již zmíněného Jaroslava Ježka. Objevují se tam také jména Vítězslavy Kaprálové, Bohuslava Martinů, Petra a Jaroslava Křičkových, Vítězslava Nezvala a mnohých dalších osobností české kultury. „Umělců jezdívalo hodně. Třeba malíř Jan Bauch, ten miloval plavbu na kánoi. A vzpomínám si i na jednu historku s Vítězslavem Nezvalem. Bylo to téměř na samém konci války, a on se strašně bál Němců. Naše maminka tehdy šila ruskou vlajku, aby měla co vyvěsit, až budeme osvobozeni. Měla ji rozešitou a najednou se objevila vojenská hlídka. Ona vlajku rychle ukryla do povlečené postele pod povlak peřiny. Hlídka nic nenašla. Tehdy se u nás Vítězslav Nezval na pár dní ubytoval, měl strach, aby jej nezatkli. Tradovalo se o něm, že není moc statečný, spíš naopak. No a maminka ho ubytovala v pokoji, kde ukryla ruskou vlajku. A on pod ní pak několik nocí spal. Kdyby to věděl, tak by tak klidné spaní asi neměl,“ usmívala se při vzpomínce Nina Stehlíková. „Nejezdili jen umělci, ale také sportovci. Třeba Emil Zátopek s manželkou, kteří k nám přijeli na svatební cestu,“ dodala Aglaia Stehlíková.

V rekreačním zařízení bývalo velmi veselo. Hosté hráli na klavír a pořádali nejrůznější koncerty. „A jezdíval tam i Slávek Volavý ze Strážnice se svou cimbálovkou. Tatínek měl rád slováckou muziku, a tak si s nimi pokaždé zazpíval. Hrálo se, zpívalo a také tančilo,“ prozradila Aglaia Stehlíková.

Konec rekreačního sportovního tábora rodiny Stehlíkových nastal v padesátých letech minulého století. „Vzali nám jej v roce 1953. Přeložili nás odtamtud do Milov, kde bylo také rekreační zařízení Revolučního odborového hnutí (ROH), naši ho pak nějakou dobu vedli. Z Medlova nám zůstala jen pamětní kniha a pár vlaječek s logem. Dnes je na tom místě hotel. Vypadá to tam nyní úplně jinak. V místě, kde je nyní zanedbaný les, bývala louka plná kytek, hlavně vstavačů. Zůstaly nám jenom vzpomínky,“ podotkla Nina Stehlíková.

Autor: Helena Zelená Křížová

6.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Speciální pedagogové 27 520 Kč

Speciální pedagogové Speciální pedagog nebo pedagog s aprobací na 2.stupeň. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27520 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Důraz klademe především na charakterové vlastnosti: pozitivní vztah k dětem, flexibilita, duchapřítomnost, trpělivost, důslednost, přirozená autorita jako bonus, maximální spolehlivost, Oborové znalosti - pedagogika, psychologie, speciální pedagogika, zkušenosti s prací s dětmi s poruchami chování, stravování, zvláštní ohodnocení při spokojenosti s odvedenou prací, První kontakt osobně nebo emailem. Pracoviště: Základní škola při dětské psychiatrické nemocnici velká bíteš, U Stadionu, č.p. 285, 595 01 Velká Bíteš. Informace: Alice Bednářová, +420 724 114 327.

Výroba - Výroba Seřizovači 18 500 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních fréz obsluha CNC stroje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadavky: vyučen , znalost práce na CNC obráběcích strojích s řídícím systémem CNC, základní znalost práce s PC, 3 směnný provoz, Popis práce: 2D a 3D přesné tvarové a rovinné opracování dílů karosářských nástrojů a jiných strojírenských součástí na CNC stroji , týden dovolené navíc, závodní stravování, penzijní přípojištění. Pracoviště: Žďas, a. s., Strojírenská, č.p. 675, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Nikola Filipová, +420 607 015 667.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 800 Kč

Obsluha zařízení na tepelné zpracování kovů KALIČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15800 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadavky: vyučen, svářečský průkaz základní výhodou, 3 směnný provoz, Popis práce: chemicko-tepelné zpracování kovů, žíhání, cementování, kalení a popouštění v elektrických pecích různých druhů, kalení plamenem, řízení a obsluha automatizovaných procesů tepelného zpracování, Zaměstnanecké výhody: Týden dovolené navíc, závodní stravování, příspěvek na penzijní připojištění a další. Pracoviště: Žďas, a. s., Strojírenská, č.p. 675, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Nikola Filipová, +420 607 015 667.

Výroba - Výroba Nástrojař 22 000 Kč

Nástrojaři Nástrojař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - vzdělání a praxe v oboru podmínkou, - montáž a úpravy lisovacích nástrojů, - práce dle výkresové dokumentace, Týden dovolené navíc (25dní), podnikové stravování s příspěvkem zaměstnavatele, v případě osobního kontaktu lze v době Po-Pá 7:30 - 13:30 hod.. Pracoviště: Mars svratka, a.s., Libušina, č.p. 194, 592 02 Svratka. Informace: Jana Ptáčková, +420 566 695 125.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klíště

Klíště si pacient může odstranit sám, vzkazují lékaři

Libor Joukl

Bývalého ministra Krčála ve vedení ČSSD nahradil Joukl

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Rybáři oslaví výročí spolku

Jimramov – Jimramovští rybáři oslaví v sobotu 21. července sedmdesát let od doby, kdy byl založen místní rybářský spolek.

Zájemci mohou v Karlově obdivovat umění sklářů

Karlov - Ve sklárně Jaroslav Svoboda AGS v obci Karlov se i přes léto otevírají pro potencionální návštěvníky. Ti mohou dorazit ve všední dny od sedmi hodin ráno do jedné hodiny odpoledne. Mají tak příležitost obdivovat umění výroby ručně tvarovaného hutnického skla.

Žďárské farmářské trhy nabídnou i tradiční tašky - síťovky

Žďár nad Sázavou – Hned několik novinek nabídnou třetí letošní farmářské trhy, které se konají v sobotu dopoledne na žďárském náměstí Republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT