Teď můžete dokonce navštívit i virtuální hřbitov s hroby, ke kterým dokonce lze položit rudou růži či zapálit svíčku. Samozřejmě v elektronické podobě.
Lidé žijí v nejrůznějších koutech světa. V mnoha případech umírají a jsou pohřbeni stovky až tisíce kilometrů od svého rodiště či trvalého bydliště. Pro pozůstalé je v těchto případech nemožné jít si zavzpomínat na svého příbuzného, přítele či známého a uctít jeho památku. Například položením květin na jeho hrob.

To dnes už ale přestává platit. Nyní již můžete - prostřednictvím Virtuálních hřbitovů Čech, Moravy a Slezska, vyhledat poslední místa odpočinku vašich známých. Web založil Pavol Knúrovský z Košic.

Vzkaz a kytice

„Na Slovensku jsem web spustil před deseti lety. Nyní funguje i v České republice,“ uvedl Knúrovský, jenž začal poslední místa odpočinku na internet shromažďovat po odchodu do invalidního důchodu. Jeho česká verze mapuje i řadu hřbitovů a hrobů na Žďársku. Příkladem může být obrovská kytice a vzkaz „Děkujem za Malého Bobše“. To vše zanechal u virtuálního hrobu spisovatele Josefa Věromíra Plevy návštěvník internetové adresy www.cemetery.cz Vojta B.

Hrob literáta, který prožil své dětství a mládí v Rovném, Radňovicích a v Novém Městě na Moravě, a jehož vzpomínky na rodný kraj se objevují právě v knize Malý Bobeš, byl pochován na novoměstském evangelickém hřbitově.

Svůj pomník mají na webu i na katolickém hřbitově v Novém Městě na Moravě také další dva literární autoři. Jedním je básník a překladatel Petr Křička, druhým spisovatel, překladatel a lékař Jan Kárník.

Databáze Slováka Pavola Knúrovského v současnosti obsahuje desetitisíce jmen. Počet není konečný, penzista totiž rozšiřuje seznam stránek na základě smutečních oznámení, které mu pozůstalí posílají.

Nový záznam o hrobě však můžete on-line přidat i sami. Stačí vyplnit formulář se základními daty zesnulého včetně místa pohřebiště a ten pak odeslat správci webových stránek. Na Žďársku se do systému virtuálních hřbitovů už zapojili lidé z Bystřice nad Pernštejnem, Herálce, Moravce, Nového Veselí či Velkého Meziříčí.

Má to smysl

Na počítačový hřbitov „chodí“ i pozůstalí žijící v cizině. Díky webu již v několika případech objevili hroby svých blízkých. „Tehdy jsem pochopil, že to má smysl. Že je na světě mnoho lidí, kteří z různých důvodů hledají místo posledního odpočinku svých předků,“ říká Knúrovský.