„Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 29 a 33 stupni Celsia,“ informovala Ivana Záluská z Českého hydrometeorologického ústavu v Brně. Natolik teplých dní v roce nebývá mnoho. „Každý rok je to jinak, ale většinou je v jednom letním měsíci maximálně devět takto horkých dnů,“ poznamenala posudkářka Českého hydrometeorologického ústavu Jarmila Hlaváčková.

Velmi vysoké teploty ztěžují život zejména řidičům, pracovníkům ve sklárnách a železárnách, kde je v těchto dnech ještě tepleji než obvykle. „Jel jsem dneska do Prahy a to vedro bylo téměř neúnosné,“ potvrdil řidič autobusu Vladimír Fara.

Pracovníci Železáren ve Štěpánově nad Svratkou dostávají po celý den větší příděly tekutin. Horké počasí znamená nebezpečí především pro kardiaky a osoby s jiným srdečním onemocněním. „Nemocní by vůbec neměli chodit na přímé slunce, měli by pobývat venku až navečer, kdy slunce pálí méně,“ poradil primář interního oddělení v Novém Městě na Moravě Vladimír Drápalík.

Dále doporučuje zdravým i nemocným pít hodně tekutin, hlavně čaje a vody bez bublinek, a vyvarovat se pobytu na slunci přes poledne. Slunečné počasí ve čtvrtek večer vystřídají prudké bouřky.

Meteorologové varují před silným deštěm doprovázeným krupobitím, přívalovými srážkami a silným větrem, který může v nárazech dosahovat až 110 kilometrů za hodinu. „Zatím nemůžeme určit, kdy přesně bouřky udeří nejsilněji, ale postupně zasáhnou celou Českou republiku,“ uvedla včera vpodvečer meteoroložka Záluská.

Lucie Pátková