V okresním městě bude v celkem devíti křeslech radních sedět pět zástupců ČSSD, dva ODS a dva TOP 09.

Posty radních ve Žďáře sice budou oficiálně schváleny až na ustavujícím zasedání zastupitelstva 11. listopadu, ale tam půjde jen o formální potvrzení návrhů, na kterých se koaliční strany domluvily. Vítězové komunálních voleb - sociální demokraté - budou ve žďárské radě zastoupeni budoucí starostkou Dagmar Zvěřinovou, Vladimírem Novotným, Karlem Strakou, Karlem Heroldem a Janou Svobodovou.

Za TOP 09 do křesel radních usedne volební lídr strany Miloš Jirman a jeden z nových místostarostů Ladislav Bárta. Za ODS se do městské rady dostal v nové roli místostarosty Jaromír Brychta a také Jaroslav Ptáček.

„Do ustavujícího zastupitelstva musíme ještě stihnout projednat a připravit návrhy lidí do komisí a výborů,“ potvrdila včera jména radních Dagmar Zvěřinová. „Spolupráci mezi stranami se podařilo dohodnout přesně tak, jak to ve volbách rozdali voliči,“ připomněla Zvěřinová výsledky komunálních voleb. Vládnoucí koalici ve Žďáře nad Sázavou vytvořily tři nejsilnější strany vzešlé z voleb.

Vítězná ČSSD bude mít v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu města devět zastupitelských křesel, ODS a TOP 09 po pěti, KDU-ČSL čtyři, KSČM tři a SPO ZEMANOVCI jedno. Koaliční smlouvu už oficiálně podepsali i ve Velkém Meziříčí. Tam se spojili noví zastupitelé zvolení za ODS, ČSSD, Volbu pro město (VPM) a Nezávislé (Nez.).

„Smlouva koalice čtyř stran obsahuje ustanovení o zvolení vedení města včetně městské rady na ustavujícím zasedání zastupitelstva, které se uskuteční 9. listopadu. A také dohodu o společném postupu při správě Velkého Meziříčí v následujícím volebním období,“ oznámil nastávající starosta města Radovan Necid (ODS).

Velkomeziříčským místostarostou zůstane i po další čtyřleté volební období Josef Komínek (ČSSD).

Kromě starosty Radovana Necida a místostarosty Josefa Komínka křesla radních obsadí Jindřich Hubl (VPM), Miroslav Jágrik (ČSSD), Jiří Michlíček (ODS), Ivo Šulc (Nez.) a Vincenc Záviška (VPM).

Komunální volby v Meziříčí na hlasy voličů vyhrála ODS, avšak v konečném zúčtování získala pět mandátů zastupitelů, stejně jako ČSSD a KDU–ČSL. Do koalice čtyř stran se ve Velkém Meziříčí nedostali křesťanští demokraté s pěti mandáty, komunisté se dvěma zastupitelskými křesly a TOP 09 s jedním. Vládnoucí koalice dosáhla patnáctihlasé většiny – ODS 5, ČSSM 5, VPM 3 a Nezavislí 2.

--------------

Žďár nad Sázavou

Návrh rady,
ustavující zastupitelstvo 11. 11.

Dagmar Zvěřinová (ČSSD)
Jaromír Brychta (ODS)
Ladislav Bárta (TOP 09)
Vladimír Novotný (ČSSD)
Karel Straka (ČSSD)
Jana Svobodová (ČSSD)
Jaroslav Ptáček (ODS)
Karel Herold (ČSSD)
Miloš Jirman (TOP 09)

Velké Meziříčí

Návrh rady,
ustavující zastupitelstvo 9. 11.

Radovan Necid (ODS)
Josef Komínek (ČSSD)
Jindřich Hubl (VPM)
Miroslav Jágrik (ČSSD)
Jiří Michlíček (ODS)
Ivo Šulc (Nez.)
Vincenc Záviška (VPM)