Do celorepublikového projektu Kola pro Afriku se začátkem listopadu zapojí třeba v Malé Losenici, Velké Losenici nebo ve Vepřové.

„Návrh uspořádat tuto sbírku přišel z Malé Losenice a my jej přivítali. Až jsem se trochu zastyděl, že to nenapadlo mě samotného," řekl s úsměvem starosta Velké Losenice Miloslav Černý.

Nápad přivítali i v nedaleké Vepřové. „Lidé projevili velký zájem, na sbírku se ptají a chystají se zúčastnit," popsala účetní obecního úřadu ve Vepřové Alena Blažková.

Pokud se akce ujme, obec by se podle Blažkové nebránila ani jejímu pokračování.

Celoročně mohou lidé vozit kola, která již nepotřebují, také k „zámeckým" hasičům do Žďáru nad Sázavou. „Asi za tři roky se nám podařilo poslat zhruba osm set kol," řekl velitel Vlastimil Zeman. Darovat mohou lidé nejen jízdní kola v dobrém i horším stavu, ale také náhradní díly či autolékárničky.

„Sebraná kola putují do centrálního skladu v Ostravě, kde se opraví a seřídí. Odtud se pak přepravují do Afriky," doplnil Zeman. Stejná cesta čeká i kola z Malé Losenice a dalších obcí. „Kola se od nás odvezou do Ostravy najednou po skončení sbírky," upřesnil Černý.

Společnost Kola pro Afriku, o.p.s. byla založena v roce 2012 v Ostravě. Inspirací se staly charitativní organizace Jole Rider a hnutí Bicycles for Humanity i osobní zkušenosti zakladatelů českého projektu.

„Tam, kam směřuje naše pomoc, mají děti obtížný přístup ke vzdělání. Do školy je to mnoho kilometrů a není výjimkou, že je rodiče nechávají doma, aby pomáhaly s obživou, a vzdělání, které ovlivňuje jejich budoucnost, jde stranou. Darovanými koly chceme těmto dětem umožnit cestu ke vzdělání," vysvětlil ředitel organizace Roman Posolda.

Hned v úterý se budou bicykly vybírat v Malé Losenici od 16 hodin u obecního úřadu. Ve čtvrtek se sbírka uskuteční ve Vepřové u prodejny od 16 do 17 hodin, ve stejný čas i druhý den u obecního úřadu ve Velké Losenici. Kola mohou zájemci dovézt i osmého listopadu do nedaleké Havlíčkovy Borové či devátého listopadu do Přibyslavi.