„V roce 2007 mi byl v 21 letech diagnostikován nádor, museli mi amputovat nohu ve stehně. Během léčby jsem potkal lidi z nadačního fondu Krtek, který pomáhá onkologicky nemocným dětem. Už v nemocnici jsem věděl, že jakmile se vyléčím, pomohu těm, kteří to potřebují, a oplatím to těm, kteří pomohli mně,“ uvedl Aleš Wasserbauer. Vymyslel charitativní cyklovyjížďku, pomocí níž se shání finance pro nadační fond Krtek a přispívá pediatrickým oddělením nemocnic v Jihlavě a v Novém Městě. Za první tři ročníky se díky akci Na kole dětem Žďárskými vrchy podařilo mezi nadační fond Krtek a zmíněná dětská oddělení rozdělit 834 tisíc korun. „Peníze jsou z dobrovolného startovného, s výslednou částkou pomáhají sponzoři, kteří s námi každoročně do akce jdou,“ upozornil Aleš Wasserbauer.

Loňský třetí ročník charitativní cyklojízdy vynesl více než 280 tisíc korun. Na startu u Pilské nádrže se zapsalo 386 účastníků, avšak jezdců bylo více, jak se průběžně přidávali po cestě.

Letošní trasa vyjížďky je dlouhá 67 kilometrů a povede z Pilské nádrže přes Světnov a Herálec do Svratky, pak přes Křižánky, Milovy, Sněžné, Kadov, Fryšavu pod Žákovou horou, Tři Studně a Vlachovice do novoměstské Vysočina Areny, a odtud přes Petrovice, Slavkovice a Veselíčko zpět do Žďáru. Zastávky jsou naplánovány ve Svratce, Sněžném a Vysočina Areně.

Není ovšem nutné absolvovat celou vyjížďku – stačí se připojit někde po trase a ujet třeba jen pár kilometrů. „Mohou se přidat i méně zdatní cyklisté, tohle není závod, jedeme pohodové tempo, během jízdy je hodně přestávek, opravdu se může přidat každý,“ doplnil Aleš Wasserbauer a tím, že zpátky u Piláku by peloton měl být kolem čtvrt na čtyři odpoledne.