A důvod? Ve vísce v prvním kole letošních prezidentských voleb uspěl se čtyřiačtyřiceti procenty hlasů kandidát Jiří Drahoš. V rámci obcí z celého žďárského okresu to byl z procentuálního hlediska jeho největší úspěch. A my jsme se vydaly v úterý 23. ledna s kolegyní zjistit, proč tomu tak je. „Nějak jsme se na tom tady s lidmi shodli. Miloši Zemanovi moc nefandíme a Jiří Drahoš nám přišel jako sympatický a vhodný kandidát,“ nechala se slyšet paní Ladislava, kterou jsme při procházení vesnicí potkaly na procházce se psem. Sympatická žena si však nepřála uvést celé své jméno.

Objekty bývalé léčebny jsou prázdné od začátku roku 2012.
Kraj se opět pokusí prodat bývalou léčebnu. Cena už spadla z 50 na 18 milionů

Jelikož volila Jiřího Drahoše už v prvním kole prezidentských voleb, jinak to neplánuje ani v kole druhém. Aby mohla dát hlas svému favoritovi, musela si vyřídit i voličský průkaz – trvalý pobyt má totiž v Novém Městě na Moravě a v Račicích se stará o svoji maminku. „Miloše Zemana nemusím, ale tím neříkám, že mi na něm vadí úplně všechno. Bezpochyby je to velmi inteligentní člověk, mrzí mě však na něm to vystupování,“ podotkla žena.

Nikoho dalšího v opuštěné obci nepotkáváme – vesničku tvoří jenom pár domků, na návsi stojí autobusová zastávka, hezká zrenovovaná kaplička, vývěska. Žádné plakáty prezidentských kandidátů na ní ale nevisí. „Jsme jenom malá obec, máme třiačtyřicet obyvatel,“ popsal Jan Jež, račický starosta.

Čtyřicet čtyři procent hlasů, které tu Jiří Drahoš od voličů získal, vypadají jako vysoké číslo. Fakticky to ale znamená celkem patnáct hlasů z třiceti čtyř voličů, kteří se k volbám dostavili. „Vždycky jsme, alespoň podle volebních výsledků, byli spíše pravicovou obcí. Tradičně také míváme vysokou volební účast, všichni se snaží do volební místnosti, která se nachází v budově obecního úřadu, přijít,“ vylíčil Jan Jež s tím, že on sám hodlá ve druhém kole prezidentských voleb dát opět hlas Jiřímu Drahošovi.

První kolo prezidentské volby v Proseči u Humpolce.
Jsou tu nejjednodušší volby s netrpělivě očekávaným výsledkem

Hlasování v kole prvním se v Račicích zúčastnilo bezmála osmdesát tři procent voličů - třicet čtyři lidí z jednačtyřiceti voličů v seznamu.