Netradiční start prázdnin připravilo Občanské sdružení Jiříkovice už posedmé. „Každý rok volíme jiné téma. Měli jsme piráty, indiánskou stezku, záchranáře i Divoký západ.  A tentokrát jsme si řekli, že nadešel čas na cestu do středověku," vysvětluje členka organizačního týmu Ilona Komínková.

Organizátoři se nechali inspirovat významným šlechticem ze třináctého století Smilem s Lichtenburka. Tento velmož daroval v roce 1269 s chotí Eliškou z Křižanova žďárskému klášteru spolu s dalším majetkem i ves Jursichowiz, tedy dnešní Jiříkovice.

Každé ze šesti kontrolních stanovišť, které malé i velké děti absolvovaly, mělo něco společného s rytíři a jejich dobou. Cestou dobývaly hrad Báňovec, spolu s hvězdářkou se učily – stejně jako dávní muži ve zbroji, zorientovat podle noční oblohy a poznat souhvězdí. Vodník Česílko jim prozradil, že právě jeho rybník, který byl samozřejmě vybudován už ve středověku, je na rozhraní vod Čech a Moravy, rytíř v plné zbroji jim předal svého bujného oře, na němž pak děti bojovaly s nepřítelem.

Cestou také potkaly dvě urozené hradní paní, které je zasvětily do svých her a kratochvilných dovedností a nakonec se naučily rozdělávat oheň středověkými způsobem.  A kdo chtěl, mohl na závěr podstoupit zápas v téměř pravém rytířském klání.

Mnohý příchozí také přispěl se svou troškou do mlýna a dostavil se v dobovém obleku. „My jsme si půjčili kostýmy v půjčovně v Novém Městě na Moravě," říká  Marta a dodává: „Jsme tu poprvé a jsme nadšeni."
I Smil z Lichtenburka se nakonec dostavil. Vlídně promluvil ke „svým poddaným" a dětem, které absolvovaly cestu historií, dovezl za odměnu poklad.

Touto akcí rušný život v Jiříkovicích nekončí: „Naše občanské sdružení dělá hodně sportovní akce, za měsíc chystáme BikeCUP, což jsou závody na kolech, dále to bude nohejbalový turnaj pro dospělé a na podzim pak velmi oblíbenou Bramboriádu, kterou, když je pěkně, spojujeme s Drakiádou. Vloni jsme tu zavedli adventní koncerty, neměly by chybět ve vánočním čase ani letos. Tentokrát by to mělo být, alespoň pro nás místní, obzvláště sváteční, protože proběhnou v kulturním domě, který se nám podařilo získat zpět do našeho vlastnictví," slibuje Ilona Komínková.

Helena Zelená Křížová