Pracovníci Státní zemědělské a potravinářská inspekce ohlásili nález listerie v Rybí pomazánce od výrobce Gurmán Klub Kamenné Žehrovice s datem použitelnosti do 22. července, v Pařížském salátu s datem použitelnosti do 21. července a Vajíčkovém speciálu s datem použitelnosti do 22. července, oba od firmy Svopex FOOD Paskov.

„Naše kontroly probíhají průběžně, nejsou jen sezónní záležitostí,“ zdůraznil tiskový mluvčí inspekce Ivo Klemeš.

Narozdíl od Pařížského salátu a Vajíčkového speciálu byla Rybí pomazánka distribuována pražskou společností Alimpex Food po celé České republice. Lidé na Žďársku ale mohou být klidní. “V okolí Žďáru nad Sázavou a v kraji Vysočina nebyla Rybí pomazánka expedována, potvrdila Anna Zouzalová, asistentka provozního ředitele společnosti.

Řešením, jak v horku nakoupit „choulostivé“ potraviny, a přitom si neuškodit, je chladicí taška.„Chladicí tašky prodáme tak dvě do měsíce, větší zájem je o vložky do těchto tašek, lidé je tedy používají,“ řekl bítešský prodejce Roman Kříž.

Pozor by si lidé měli dát také na oblíbené obložené bagety. Zabalené ve fólii se totiž během chvíle v horku zapaří a zkazí. Jen v loňském roce onemocnělo v České republice listeriózou třiaosmdesát lidí, třináct z nich této nemoci podlehlo.