„Archeopteryx, ichtiosaurus, diplodocus,“ odříkával klučina latinu jako básničku. V ruce se mu míhaly v rychlém sledu modely i obrázky všemožných příšer, o jejichž existenci věděl v místnosti plné dospěláků jen on.

"Syn dostal asi před rokem první model ještěrky, pak začali s o rok mladším bráškou hrát pravěké pexeso. Když se pak vydali s babičkou do vyškovského Dinoparku, bylo všechno jasné,“ vysvětlil zrod rodinné „ještěrácké mánie“ Petr Špringer starší.

V úterý úředně doložená odbornost je o to cennější, že předškoláček ještě neumí číst. „Sledujeme spolu dokumenty, prohlíží si obrázky. Poznamenat si to ještě nemůže, musí si všechno prostě pamatovat,“ poznamenal Petrův tatínek.

Prezident agentury Dobrý den jen souhlasně přikyvoval. „Mám docela problém všechny ty názvy vyslovit, a to je mám napsané před sebou. Pokud si je tento rekordman pamatuje, zůstává nad tím rozum stát,“ pravil uznale Marek.

Komisaři si v rámci přezkušování přichystali na malého archeologa chyták. Z prověřených internetových stránek stáhli obrázky, které uchazeč o rekord nemohl vidět. Leč neuspěli. „Petřík nejenže všechny ty příšery poznal, ale ještě nás opravoval, že to máme blbě, protože tyranosaurus má dva prsty. Je to prostě znalec,“ informoval o průběhu i výsledku zkoušky Josef Vaněk.

To se potvrdilo i při promítání přírodopisného filmu, při němž přidal klučina k 59 ještěrům z obrázků ještě dalších deset.

Petr Špringer se samozřejmě neuzavírá pouze do pravěkého světa. Má i další obvyklé záliby, poplatné svému věku. „Kluka klidně může za dva roky bavit něco úplně jiného. To nezměníme, a ani bychom nechtěli. Proto jsme stáli o to, aby na tuto kapitolu svého života měl nějakou hezkou památku,“ odůvodnil Petr Špringer starší zájem o zapsání rekordu.