„Stávající rentgen je starý osmnáct let a už dosluhuje. Momentálně začínáme připravovat výběrové řízení na firmu, která nám zařízení dodá, a doufáme, že nejpozději v prosinci bude nový rentgen v provozu,“ potvrdila ředitelka žďárské polikliniky Ilona Komínková.

Verze nového přístroje, který je pro potřeby polikliniky dostačující, podle slov ředitelky vychází na přibližně 900 tisíc korun. „Mapujeme situaci na trhu. Nepotřebuje drahý přístroj s dalšími funkcemi, které bychom pak v praxi nevyužili, nicméně dnes každý nový přístroj má lepší zobrazovací schopnosti než náš stávající rentgen,“ sdělila Ilona Komínková.

S financováním nového přístroje poliklinice, která je příspěvkovou organizací města, vypomůže žďárská radnice, a to prostřednictvím poskytnutí návratné finanční výpomoci ve výši 600 tisíc korun. Zbytek pořizovací ceny nového panoramatického rentgenu doplatí poliklinika ze svých zdrojů. Finanční výpomoc již schválili žďárští radní a doporučili ji ke schválení i zastupitelům. „Jedná se o návratnou finanční výpomoc, nikoli půjčku, protože z půjčky se platí úroky. Nový rentgen půjde přímo do majetku polikliniky a podle stávajícího stavu je zřejmé, že bude značně využitý,“ poznamenal starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil.