Výjimkou totiž nejsou ani takové týdny, kdy musí žďárští strážníci k podnapilým osobám vyjíždět třeba i osmnáctkrát. „Každý rok obdržíme od lidí kolem tří tisíc oznámení. A nejméně pět procent z toho tvoří právě případy nejrůznějších opilců,“ nechal se slyšet Martin Kunc, vedoucí žďárské městské policie.

Do těchto odhadů však ještě nejsou započteni ti opilí výtečníci, na které strážníci narazí například při své běžné kontrolní činnosti.„Počet případů jenom za minulý týden se pohybuje kolem desítky, to však ještě není nijak zvlášť moc. Ohlédnu-li se ale o čtrnáct dní zpátky, bylo jich během jednoho týdne řešeno zhruba osmnáct až dvacet,“ vyjádřil se Martin Kunc.

Doprovod

Mnozí z přistižených se po probuzení strážníky hájí tím, že na místě pouze odpočívali. Pokud nejeví známky nadměrné opilosti nebo nejsou zranění, strážníci je nechávájí odvrávorat domů, případně je ještě doprovodí.

Oblíbenou lokalitou společensky unavených osob je především nejbližší okolí žďárské nádražní haly Českých drah. „Opilci jsou tady vidět téměř denně, posedávají na lavičkách před budovou, někdy leží i na zemi nebo jdou rovnou dovnitř. Často jsou pak opilí už odpoledne, kdy se normální lidé vracejí z práce,“ postěžovala si Žďárskému deníku Hana Novotná, která ze Žďáru dojíždí vlakem denně za prací.

O místě však mají policisté přehled díky kamerovému systému, kterým je monitorováno. Právě bdělé oko kamery zpozorovalo před několika dny zvláštně se chovajícího muže, který před schody do nádražní budovy rovnou poklekl. Hlídka městské policie, která vyrazila na místo, zjistila, že se jedná o podnapilého bezdomovce, který však po domluvě strážníků místo opustil.

Bezdomovci

Poněkud hůře na tom byl další podnapilý výtečník, který si poblíž žďárské nádražní haly lehl a uložil se tam ke spánku.

Provedená dechová zkouška totiž ukázala, že má muž zhruba 2,5 promile alkoholu. Jeho stav nakonec přivolaného lékaře záchranné služby přiměl k tomu, aby rozhodl o jeho transportu na protialkoholní záchytnou stanici v Jihlavě. „Je pravda, že nám i teď na podzim výjezdů k osobám pod vlivem alkoholu poněkud přibylo. Těžko říci, čím je to způsobeno. Možná se na tom podepsala současná hospodářská krize,“ nechal se slyšet vedoucí žďárských strážníků.

S chladnými dny se navíc opilci nebo podnapilé osoby bez domova často uchylují raději do tepla. To jim skýtá například žďárská nádražní hala. Strážníci do tohoto objektu museli vyrážet mimo jiné v pondělí 9. listopadu.

Podnapilý bezdomovec tam totiž se svým známým zalehl k novinovému stánku, kde podle svých slov pouze odpočíval. Po domluvě městských policistů však muži místo svého noclehu nakonec opustili.

Také v prodejně ve žďárské Dolní ulici už mají zkušenosti s opilci, kteří se tu usídlí a odmítají pak odejít. Jednomu muži bez domova a ještě pod vlivem alkoholu se v obchodě zalíbilo natolik, že z něj odešel teprve po příjezdu hlídky strážníků. Podle nich se jedná o „známou firmu“, bezdomovce, který má své trvalé bydliště v okrese Brno – venkov.