Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednání o Bílém lvu termín přestavby nepřineslo

Žďár nad Sázavou – Ačkoliv úterní jednání ohledně budoucnosti budovy bývalého hotelu Bílý lev trvala přes dvě hodiny, datum, kdy se na přestavbě ruiny hyzdící žďárské náměstí Republiky začne skutečně pracovat, dosud nepadlo.

3.2.2010 7
SDÍLEJ:

Současný pohled na bývalý hotel Bílý lev.Foto: DENÍK/ Jana Ševčíková

Majitel objektu, společnost Stavos Brno, má v plánu torzo hotelu zcela zbourat a na jeho místě pak postavit polyfunkční dům. Proti vydání stavebního povolení se však odvolali majitelé sousední budovy – hotelu Veliš, který je významnou secesní kulturní památkou.

„Problém nastal ještě za předchozího majitele, kdy se budova zvedla o čtvrté patro. Nepoměrem mezi výškami staveb se v zimě na střeše hotelu Veliš hromadil sníh a nadměrně pak secesní střechu se specifickými zákoutími zatěžoval,“ popsala Dana Nováková, právní zástupkyně majitelů hotelu Veliš. Z chátrající stavby navíc odpadávala suť a lepenka, která ucpávala svody vody, v důsledku čehož před dvěma lety uhnilo několik trámů, jež drží základ střechy.

Problematické čtvrté patro

S problematickým „přečnívajícím“ patrem počítají ve svých plánech také současní majitelé. Ti by také chtěli před výstavbou nového polyfunkčního domu současnou budovu zcela zbourat, z čehož mají vlastníci vedlejšího historicky cenného objektu nemalé obavy.

„Pokud dojde k asanaci budovy, chceme, aby byly řádně zabezpečeny základy hotelu Veliš. Potřebujeme vědět, že až tam začne najíždět těžká technika, nebude jeho statika nijak narušena,“ vyjádřila se Dana Nováková.

Právě neúplná projektová dokumentace s chybějícím asanačním plánem budovy byl podle ní jednou z hlavních příčin, proč se majitelé hotelu Veliš proti vydání stavebního povolení odvolali. „Já to samozřejmě chápu, také bych se bránil. Hotel Veliš je významná památka a vedle Staré radnice také jedna z nejhezčích budov na žďárském náměstí,“ nechal se slyšet starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta, který jednání zástupců stavební společnosti Stavos Brno, majitelů hotelu Veliš a vedoucích některých odborů žďárského městského úřadu podle svých slov zorganizoval.

Právě představitelé okresního města totiž otázkám od veřejnosti, které se týkají budoucnosti bývalého slavného hotelu Bílý lev, čelí již několik let.

Na ruině na náměstí Republiky nenechají nit suchou jak obyvatelé Žďáru nad Sázavou, tak turisté, kteří tam přijíždějí. „My jako město ale bohužel nemůžeme nic dělat – nejsme majitelé objektu. Navíc tam nedochází ani k nějakému ohrožování obyvatel města, takže nemůžeme přistoupit k nějakým sankcím. Lze jenom apelovat na obě strany, aby se snažily dojít k dohodě,“ vyjádřil se Jaromír Brychta.

S výsledkem jednání je ale podle svých slov poměrně spokojen. v domluvu doufají také majitelé hotelu Veliš. „Na hodně věcech se snad v budoucnu dohodneme. Potřebujeme ale, aby projektová dokumentace byla úplná, abychom ji mohli dát k posouzení našim odborníkům. Musí být jasné, že nedojde k poškození hotelu při asanaci ani při následné výstavbě. Se zástupci společnosti jsme se rozešli s tím, že firma bude hledat nějaké řešení a že projektovou dokumentaci doplní,“ dodala Dana Nováková.

Aleš Zadražil, ředitel společnosti Stavos Brno, a další zástupci firmy, jíž Bílý lev patří, ihned po úterním jednání opustili budovu žďárského městského úřadu. Na jakékoliv dotazy novinářů bez udání důvodů odmítli reagovat.

--------------

Co má nahradit torzo hotelu?

Podle plánů majitelů budovy, společnosti Stavos Brno, by nový polyfunkční dům měl mít celkem pět podlaží.

Přízemí má dominovat restaurace a nejrůznější drobné obchody, další poschodí by měla patřit kancelářím, bytům a ubytovacím prostorám.

Součástí budoucího polyfunkčního domu bude podle plánů také podzemní parkoviště, které by mělo mít kapacitu pro pětačtyřicet automobilů.

Řidiči by na něj ale nejezdili přes náměstí Republiky, nýbž zezadu od pošty.

Autor: Jana Nedělková

3.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení