Své jméno získalo místo díky jedné aristokratické Mařence. I když pojmenování Mařenka by onu dámu určitě nepotěšilo. Maria Pia hraběnka Baworowská z Baworowa byla druhou manželkou hraběte Vladimíra Mitrovského.

V roce 1813 si dědeček Vladimíra Mitrovského, Vilém, vzal za manželku dědičku pernštejnského panství Josefu Schröfflovou z Mansberka. Po smrti svého tchána Františka Josefa Schröffela v roce 1818 získal Vilém Mitrovský značnou část pernštejnského panství. Zbytek pan Vilém odkoupil v roce 1828 od sestry své manželky, Antonie. Mitrovští se tak stali jedinými, a také posledními soukromými majiteli pernštejnského panství i hradu samotného.

Cena Běžce Vysočiny byla pěkná akce. Jen počasí mohlo být lepší.
Cena Běžce Vysočiny pohledem redaktora Deníku: Běhání mezi kapkami deště

Vladimír Josef Maria Mitrovský z Mitrovic a Nemyšle se narodil v roce 1864 v Sokolnicích. Byl velkým milovníkem myslivosti a traduje se, že za svůj život zastřelil čtyři tisíce kusů srnčí zvěře. Pro svou druhou manželku Marii Piu Baworowskou z Baworowa, se kterou mimochodem zplodil osm dětí, nechal vybudovat dřevěný altánek nad obcí Pernštejn. Ze zvoleného místa je nádherná vyhlídka na stejnojmenný hrad.

Kdy přesně byl altán postaven, není známo. Víme však, že jeho první opravy se ujal tesařský mistr Josef Míček ze Smrčku ve třicátých letech dvacátého století. Dílo mistra tesaře však dokonale nahlodal zub času a tak na přelomu tisíciletí došlo ke stavbě altánu zbrusu nového.

Zdroj: Youtube

Od roku 2002 tady mohli náhodní i cílevědomí návštěvníci zanechat svou vizitku v podobě zápisu do „Návštěvní knihy vyhlídky“. V sešitech určených k psaní vzkazů, pocitů či komentářů se našlo ledacos. Bohužel ztrátovost návštěvních knih byla velká. Dnes už tam žádný sešit není. Ale vyhlídka je stále stejná. Stále stejně okouzlující, podmanivá a jedinečná. Prostě Mařenčina.

Helena Zelená Křížová