Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jediná dětská psychiatrická ambulance je ve Velké Bíteši

Žďársko - Kde najít pro své dítě ve žďárském okrese odbornou ambulantní psychiatrickou pomoc? Ještě loni žádná možnost neexistovala. Od poloviny letošního roku už ale funguje specializovaná ambulance v rámci Dětské psychiatrické léčebny ve Velké Bíteši.

7.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Psychiatrickou léčebnu zřizuje Ministerstvo zdravotnictví. Nově otevřená ambulance pomáhá pacientům, již absolvovali terapii v léčebně. Mohou k psychiatrovi docházet ambulantně, což pro lékaře představuje cennou zpětnou vazbu.

Dvakrát týdně

„Psychiatrická ambulance pro děti a dorost funguje od června. Plný rozjezd ale nastal až v říjnu," uvedl primář Dětské psychiatrické léčebny ve Velké Bíteši Tomáš Lajkep. Ambulance je v provozu pouze dvakrát týdně po čtyřech hodinách, jak to bude vypadat dál, ukáže čas.

„Zatím je ordinační doba dostačující, uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál, protože je pravda, že se jedná o jedinou dětskou psychiatrickou ambulanci v okrese," podotkl primář. Pro telefonické objednání dítěte do ambulance je nejvhodnější mít doporučení od dětského psychologa, případně pediatra.

Do Velké Bíteše nyní mohou odkazovat klienty, kteří potřebují odbornou ambulantní psychiatrickou pomoc, rovněž pracovníci Pedagogicko-psychologické poradny ve Žďáře nad Sázavou, případně jejích detašovaných pracovišť v Bystřici nad Pernštejnem či Velkém Meziříčí. „Tato možnost už tady je, nedávno jsme dostali oficiální dopis, že je možné se na ambulanci ve Velké Bíteši obracet," potvrdila Jana Lišková z detašovaného pracoviště žďárské pedagogicko-psychologické poradny ve Velkém Meziříčí.

Tuto skutečnost přivítá řada rodičů ze Žďárska, kteří ve snaze svým potomkům vyhledat odbornou lékařskou pomoc museli navštěvovat dětského psychiatra v Havlíčkově Brodě, Brně, Třebíči, Jihlavě či dalších městech v Kraji Vysočina i mimo něj.

„Sedmiletý syn kamarádky před několika lety vyvázl z autonehody, při níž zahynul jeho dědeček. Ten zážitek mu ale způsobil takové psychické trauma, že se nakonec bez psychiatra neobešel. Kamarádka s ním jezdila přes půl roku jednou týdně z Nového Města do Brna, protože poblíž žádný dostupný odborník se specializací pro děti nebyl. Bylo to pro ni náročné časově i finančně," popsala Marcela Žídková ze Žďáru.

Psychiatr pro děti a dorost není k mání ani v novoměstské nemocnici. „Psychiatrickou ambulanci pro děti nemocnice nemá, pouze psychologickou," řekl mluvčí nemocnice Roman Kratochvíl. Rodiče se tak musejí obracet pro odbornou psychiatrickou pomoc pro své děti jinam. Brno využívají pro dobré dopravní spojení rodiny z Bystřicka. Pro žďárské či novoměstské pacienty je bližší Jihlava nebo Havlíčkův Brod. Z Velkého Meziříčí se jezdí hlavně do Brna. Nově mají rodiče na výběr i Bíteš.

Jak poznat, kdy vyhledat psychologa, a kdy se obrátit na psychiatra? Psychiatr je lékař, kdežto psycholog je absolventem filozofické fakulty s titulem magistra. Do rukou psychiatra, jenž může předepisovat medikamenty, patří lidé trpící duševními chorobami, neúspěšní sebevrahové či osoby ohrožující své okolí. Většinu pacientů tvoří psychotici a neurotici. Psycholog se zabývá „lehčími" případy, které nespadají do kategorie psychiatrické, a měl by umět psychické potíže klienta diagnostikovat a pomoci vyřešit.

--------------

Kdo je kdo?

- psychiatr je absolventem lékařské fakulty, psychiatrie je jeho specializací, má titul MUDr., je lékařem a může předepisovat léky

- psycholog je absolventem fakulty filozofické, oboru psychologie, má titul Mgr., který si posléze může vylepšit v postgraduálu a stát se doktorem, na rozdíl od mediků ale doktorem filozofie s titulem PhDr.

- terapeut je absolvent terapeutického výcviku. Ten může podle kvality nebo zaměření trvat několik dní i několik let

Na koho se obrátit?

Dětská psychiatrická léčebna Velká Bíteš, psychiatrická ambulance pro děti a dorost, ordinační hodiny: pondělí 1012 hod., 1315 hod. (na objednání), čtvrtek 10 12 hod. 1315 hod. (na objednání), objednávky 614. 30 hod.,

tel. 566 531 431

Pedagogicko-psychologická

poradna Žďár nad Sázavou,

tel. 566 622 387

detašované pracoviště Velké Meziříčí, tel. 566 520 299

detašované pracoviště Bystřice nad Pernštejnem, tel. 736 607 671

Autor: Lenka Mašová

7.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení