Jenže belgičtí ovčáci jsou stále v chatě a rekreanti se i nadále obávají , že opět utečou a budou volně pobíhat po kempu. „Po té kontrole je začali venčit, a musím to zaklepat, trochu se to zlepšilo, psi vyjí méně a zatím neutekli. Ale i tak je to dlouhodobě neúnosná situace. Okolní chaty i chatky v kempu jsou obývané celoročně. Takže problém s vyjícími psy se nevyřeší s koncem léta,“ popsala pracovnice z kempu Yukon, který se nachází v katastru Rokytna, místní části Nového Města na Moravě, Věra Polachová.

Ačkoliv zástupci Nového Města původně předpokládali, že k přemístění většiny psů do některého z útulků dojde rychle, nyní se to nejeví jako reálné.
„Majitelka se podle protokolu veterinární správy psů vzdala jenom dočasně, dokud se jí nepodaří sehnat místo vhodné pro chov. Jenže když se jich nezřekla trvale, jsou pořád její majetek a v útulku je nevezmou. Od toho jsou psí hotely…“ vysvětlil Tomáš Pištěk z novoměstského odboru životního prostředí.
Jenže aby psy umístila ve psím hotelu a platila za ně, to Marcele Sobczynské nikdo přikázat nemůže.

Ani pracovníci odboru životního prostředí nemohou ženě psy odebrat, jak by si většina obyvatel rekreační lokality přála. K týrání zvířat podle veterinářů nedošlo. „Z šetření veterinární správy vyplynulo, že psi jsou v dobrém zdravotním stavu, tedy nemáme důvod je majitelce odebrat a umístit do náhradní péče. Jsou pouze chováni v neodpovídajících podmínkách, což se řeší pokutou,“ dodal Tomáš Pištěk.

Na majitelku jedenácti psů, kteří tráví většinu času uzavřeni v chatě, je legislativa k velké nelibosti obyvatel kempu zatím krátká. Stejně jako tomu bylo v minulých letech na Kladensku, kde svérázná milovnice psů se svou smečkou hafanů pobývala. „Uvažujeme o petici, jestli to vůbec nějak pomůže. Jinak už prostě nevíme, co s tím,“ povzdechla si Věra Polachová.