„Párkové závody se u nás jezdívají pravidelně, tedy pokud je sníh. Je to už tradice. Když bývalo více času na přípravu, nachystali jsme i recesistickou jízdu na starých lyžích, to jsme ale bohužel letos nestihli,“ usmála se členka maršovického sboru dobrovolných hasičů, který akci pravidelně organizuje, Eva Felcmanová.

Snad všichni závodníci se nejvíce těšili na slíbenou odměnu – párek s hořčicí. Ten nakonec dostal každý z nich. „V poslední době je spíš v kurzu párek v rohlíku než ten klasický na tácku,“ poznamenala Eva Felcmanová.

Odměna byla zasloužená, dětem při pohybu na čerstvém vzduchu pořádně vyhládlo. „Jelo se mi dobře, byla jsem druhá,“ pochlubila se šestiletá Vendulka Vitásková z Brna. „Trénovali jsme předem. Včera jsme jeli ze Studnic do Tří Studní, bylo to pět kilometrů,“ doplnil dceru, která si právě pochutnávala na párku v rohlíku, její tatínek Vojtěch Vitásek.

Rok co rok se na start maršovických párkových závodů postaví hned několik desítek dětí. „Nejmenší běží jenom padesát metrů a dalším kategoriím metry přibývají. Ti nejstarší mají trasu dlouhou pět set metrů. Když jsem ještě já jako dítě na párkové závody jezdila, byla nejdelší trasa okolo patnácti set metrů. Teď už ale děti lyžují méně a mnohé z nich ani vlastní lyže nemají,“ řekla Eva Felcmanová.

I s takovouto malou nepříjemností si ale maršovičtí hasiči dokáží poradit. „Máme staré lyže, které si zájemci mohou vypůjčit. Aby měli na čem jet,“ vysvětlila Eva Felcmanová. „Letos jsme žádné lyže půjčovat nemuseli, všichni měli svoje,“ dodal další z členů organizátorského týmu Martin Švanda.

Ne všichni se závodů aktivně účastnili, sem tam se někdo přijel jen podívat. „Jeli jsme kolem a ze silnice jsme viděli, že se tam něco děje. Tak jsme zastavili a šli jsme se kouknout. Myslím, že je skvělé, když někdo zorganizuje závody pro děti. Většina dětí dnes nejraději tráví čas u počítače a ven se jim vůbec nechce. Je úžasné, kolik z nich si nakonec dalo běžky na nohy a šlo závodit,“ pochválil jak organizátory, tak závodníky, Jakub Holý z Tišnova.