Svoji jízdu museli řidiči přizpůsobit rychlosti traktorů, sekaček a dalších pomalu se pohybujících vozů. Zemědělci pořádali protestní jízdu.
Proč? „Je třeba, aby se vědělo, že situace chovatelů skotu je kritická. Díky současné politice prodělávají a jsou tak často nuceni se svojí činností skončit,“ uvedl ředitel Okresní Agrární komory ve Žďáře nad Sázavou Václav Špaček.
Ceny mléka spadly
Náklady na litr mléka se pohybují mezi osmi až osmi korunami a padesáti haléři, přičemž farmáři jej prodají jen za necelých šest korun a zcela logicky krachují. Množství skotu na Vysočině začíná klesat.
„Farmáři nemají z čeho splácet bankám úvěry, které využili k modernizaci svých stájí a produkci kvalitního mléka. Každý den prodělávají miliony, a to už trvá sedm měsíců,“ informoval šéf Krajské agrární komory v Jihlavě Vlastimil Vaněk.
„Mediálně avizované protikrizové a podpůrné programy ministerstva dosud nefungují. 750 milionů korun, které jsme výjimečně požadovali převést na záchranu mléčného skotu, převádí odstupující ministr do rozpočtu malých obcí,“ tvrdí Vaněk.
Zemědělská technika se ve středu na Žďársku pohybovala zejména na hlavních tazích vedoucích ze Žďáru nad Sázavou a do něj, a stroje mezi sebou udržovali rozestupy.
„Technika přece nezatarasí silnice, jen zpomalí dopravu. Chceme tím upozornit na tíživou situaci zemědělců, aby se o našich problémech vědělo a konečně se jimi začal někdo zabývat,“ vysvětlil ředitel okresní agrární komory Špaček.
„Snažili jsme se, aby se do akce zapojila většina chovatelů dojnic. Například žďárská komora má 110 členů a asi osmdesát z nich chová krávy. Někteří z protestujících jsou z agrární komory, jiní ze svazu chovatelů a počítáme i s účastí některých soukromníků,“ uvedl včera Václav Špaček.
Také tři traktory „vyzdobené“ transparenty ze zemědělského družstva v Ostrově nad Oslavou ve středu vyrazily na silnici vedoucí do Žďáru nad Sázavou.
Protest pěti krajů
Družstevníci v Ostrově nad Oslavou nyní dostanou za litr mléka pět korun a šedesát haléřů. Náklady na jeho výrobu činí korun osm. „Někteří soukromníci jsou na tom ještě hůř. Nemají slevy za dodané množství a tratí ještě více,“ řekl předseda Jan Petrlík.
K protestním jízdám zemědělských strojů se připojili nejenom v kraji Vysočina, ale i v Plzeňském, Pardubickém, Jihomoravském a Olomouckém kraji.
Akce Agrární komory České republiky je i součástí celoevropských protestů, které pořádá Německý svaz chovatelů mléčného skotu a Evropské představenstvo pro mléko.
--------------
Co nejvíce vadí producentům mléka?
Chovatelé dojnic protestují proti vybíjení krav. |
– chovatelé dojnic protestují proti vybíjení krav (do poloviny roku jich přijde na jatka celkem sedm tisíc) |