„Do konce ankety zbývá ještě měsíc, a proto počítáme s tím, že se množství hlasů i pořadí finálových stromů ještě hodně promíchá. Největší nápor DMS i vyplněných hlasovacích archů stejně, jako v předchozích letech, očekáváme v posledních dvou týdnech před ukončením hlasování," vyjádřila se koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Prvenství nyní drží dub ze zámeckého parku v Šilheřovicích z Moravskoslezského kraje. Druhý v pořadí je prozatím fryšavský javor, který reprezentuje Kraj Vysočina. A na třetím místě je Lípa Naděje z jižních Čech.

„Mám z toho obrovskou radost. Znám spoustu lidí, kteří nás podporují, a kteří se snaží získat našemu stromu hlasy všemožným způsobem," nechala se slyšet navrhovatelka majestátního javoru Jana Suchá, která strom z Fryšavy do ankety přihlásila spolu s žáky místní základní školy.

Školské zařízení se snaží navržený javor neustále propagovat. A spolu s ním i další stromy, které soutěží v anketě organizované Nadací Partnerství. „Momentálně máme ve škole výstavu, na níž jsou velké fotografie všech nominovaných stromů. Kdyby měl někdo zájem, může nás kontaktovat a přijet se na výstavu podívat. Potrvá do 21. září," pozvala případné zájemce Jana Suchá.

Škola se zároveň zapojila do dobrovolnické aktivity 72 hodin, jejímž mottem je letos „Zasaď strom". „Všechno se nám to prolíná. Jde o to věnovat dobrovolnickou práci nějaké smysluplné činnosti. Rozhodli jsme se pojmout to trochu jinak. „Bolavým" místem naší školy je tělocvična. Tak jsme si říkali, že symbolicky zasadíme strom v tělocvičně . V rámci dobrovolnické aktivity ji chceme společně s rodiči vymalovat a namalovat v ní i strom. Ten, který nás provázel anketou," prozradila plány Jana Suchá.

Anketa Strom roku 2015 ještě nekončí. O vítězi může veřejnost rozhodovat až do 10. října. Možností, jak podpořit vyvolený strom, je několik. Jednou z nich je zaslání dárcovských SMS. Další variantou jsou hlasovací archy. Veškeré informace lze najít na webových stránkách www.stromroku.cz.

Výtěžek hlasování bude využit buď k odbornému ošetření finálových stromů, k výsadbě nových dřevin nebo pro tvorbu nových informačních materiálů o stromech.