Nescházelo přitom mnoho a Janovická lípa, jediný zástupce Vysočiny v soutěži, nemusela už ve vsi stát. Původně měla být v roce 2009 skácena, údajně kvůli hrozbě pádu. Byla kvůli ní některými obyvateli vsi dokonce sepsána petice.

Ministerstvo životního prostředí ale ve sporu rozhodlo o tom, že asi stoletý strom pokácen nebude. „Obec tehdy slíbila, že tedy zajistí ošetření lípy. Dá se na něj získat dotace, přičemž my byli ochotni zbytek peněz doplatit. Nic se ale nedělo, tak jsme si řekli, že zkusíme lípu alespoň přihlásit do ankety Strom roku,“ popsala Jana Fořtová.

Ošetření zdarma

Právě její rodina s rodinou Stodolových z Pernštejnských Janovic o zachování dřeviny usiluje a přihlásila ji do soutěže. A pokud by strom v anketě vyhrál, může získat právě odborné arboristické ošetření.

Ale o tom, zda se zrovna Janovická lípa na stupínek vítězů vyšplhá, už nebudou rozhodovat porotci, ale veřejnost. „Navrhovatelé musí sehnat co nejvíc hlasů pro svůj strom. Lidé, kteří se rozhodnou právě jejich finalistu podpořit, tak mohou učinit od 10. července do 10. října zasláním dárcovské SMS, či vyplněním hlasovacích archů,“ vysvětlila Adéla Badáňová z Nadace Partnerství. Zároveň dodala, že hlasování je zpoplatněno a výtěžek podporuje výsadbu stromů po celé republice.

A kde lidé, již si chtějí Janovickou lípu prohlédnout, tento strom vlastně najdou? Dřevina stojí po pravé straně silnice procházející Pernštejnskými Janovicemi, míří-li se od Josefova směrem k Býšovci. Ač je lípa tak trochu skrytá mezi vesnickými stavbami, je zároveň jediným větším stromem ve vsi, proto jej nelze minout.

„Je to krásný strom zvláštního tvaru. Nevíme, zda je daný nesprávným ořezem v minulosti, nebo poměrně malým životním prostorem, který má, ale je hodně štíhlý a vysoký, což podle mě pro lípu není úplně obvyklé,“ popsala další specifika Janovické lípy Jana Fořtová.

Veřejnost, která se za finalistou nevydá, jej bude moci v budoucnu vidět alespoň na fotografiích.

Na návštěvu Pernštejnských Janovic přijel totiž i fotograf Nadace Partnerství Petr Francán, jenž podobu stromu zdokumentoval.„Z fotografií všech finalistů bude pak vytvořena putovní výstava kolující po republice. Vystavení snímků si pravidelně domlouvají školy, zoologické zahrady, knihovny a mnohá další zařízení,“ dodala Adéla Badáňová.