Bikerům se podle Švandy nejlépe daří v zemích, kde cyklistice lidé rozumějí. "Nejlíp se nám jezdí ve Francii a v severských zemích, kde je jízda na kolech hodně populární a i řidiči se podle toho chovají. Naopak hodně nepříjemných zkušeností si vždy odvážíme hlavně z Německa," uvedl Jan Švanda v odpovědi na otázku čtenáře.

Vyspělou cyklistickou zemi lze podle něj poznat i tak, že při předjíždění motorista zpomalí, cyklistu objede a spolujezdec ještě zatleská.

Aby člověk vydržel porci 3850 kilometrů za 23 dní, nemusí být podle Švandy vrcholový sportovec. "Ale sport nás samozřejmě všechny baví. Nejvíc ježdění na kole, pochopitelně. Já a Pavel (Švandovi) přes zimu hrajeme hokej ve Žďáře a Velkém Meziříčí na amatérské úrovni. Cyklistická výprava se při troše štěstí a pevném zdraví vydržet dá," podotkl Švanda.

Na velmi dlouhou cestu se nejvíc hodí horská kola. "Kvůli pevnému rámu, na kterém se nemusíme bát naložit batohy a která projedou kdejakou nerovnost bez úhony. Drahá být nemusí, ale měla by být odzkoušená a spolehlivá," podotkl člen výpravy.

Další výprava na sebe prý dlouho nenechá čekat. "Máme sen podívat se do jednoho města, postaveného na rozhranní dvou kontinentů. Snad se nám to již brzy podaří, alespoň to máme v plánu," řekl tajemně Jan Švanda.

Letošní tour do jižní Francie a zpět se účastnili také Jiří Práchynský, Pavel Švanda a Roman Hlaváč.

---------

Online rozhovor s Janem Švandou najdete zde

Deník výpravy najdete zde