Organizátor turnaje a hráč pražského celku Michael Škácha hodnotí finálový zápas jako napínavý a vyrovnaný. „Finální skóre bylo dvě stě čtyřicet ku sto osmdesáti. Vzájemná rivalita a souboje trvají pátým rokem. Střídáme se v tom, kdo vyhrává. Tentokrát rozhodl týmový vývoj, kdy jsme do toho dali všechno a nenechali jsme nic v rezervě. Padlo hodně gólů, což je ukázkou dobrých útoků, a ne špatných obran,“ popisuje.

Oba finalisté se zároveň kvalifikovali do famfrpálské Ligy mistrů, kde budou Česko reprezentovat.

„Do Evropy se dostali oba týmy,“ přibližuje Škácha s tím, že všichni byli se žďárským zázemím spokojení. „Mistrovství se snažíme točit a pokaždé ho pořádat jinde. Přesto by se mohli do Žďáru vrátit třeba ligové zápasy. A příští rok tu bude i fantasy turnaj. Třeba do té doby vznikne i na Vysočině týmy,“ doufá.

Pořadí týmů na MČR

1. místo Prague Pegasus

2. místo Brno Banshees

3. místo Phoenixes Pilsen

4. místo Fortescue Falcons

5. místo Occamy Bigfoots

Víkendová reportáž: Do Žďáru se slétli sportovci na košťatech

Takové sportovní klání ještě ve Žďáře nad Sázavou nezažili. Místo fotbalistů obsadili o víkendu zdejší stadion lidé na košťatech a místo jednoho míče hráli zápasy rovnou se třemi. Ze Žďáru se přes sobotu a neděli stalo magické místo, jelikož hostí mistrovství republiky ve famfrpálu. Jde o kouzelnický sport, který proslavily knížky a filmy o mladém čarodějovi Harry Potterovi.

Jen místo desítek metrů nad zemí zůstávají sportovci pevně na zemi. Koště si však mezi nohama nechávají. Stejně tak zůstává odhodlání porazit soupeřovo mužstvo. Pro diváky jde o fascinující podívanou. „Když jsme sem přišli, byli jsme chvíli zmatení. Neznali jsme pravidla a museli jsme se zorientovat. Brzy jsme to však vypozorovali a už si zápasy užíváme. Famfrpál vypadá jako kombinace házené a ragby,“ popisují shodně kamarádi ze Žďáru Vojta Staněk a Ladislav Bednář.

Výlov Veselského rybníku
Výlov v Novém Veselí: z rybníka, kde jezdil Zeman na člunu, vytáhli obřího sumce

Ani jeden z nich nemá favorizovaný tým. Vysočina totiž žádné zastoupení nevytvořila. Utkání zde naopak mají mužstva z Prahy, Brna, Plzně, Olomouce a Českých Budějovic. „Fandíme tak nějak všem. A hlavně sportu, který známe z filmů. Není to tady sice tak dravé jako v nich, na druhou stranu nehrozí, že by hráči spadli z nebe a zranili se. A hlavně je famfrpál opravdu vtipný. Docela nás to láká si to vyzkoušet,“ dodávají fanoušci Harryho Pottera Staněk a Bednář.

Takovou možnost zájemci mají v neděli. To mistrovství přejde do druhé vyřazovací fáze. Mezi přestávkami totiž vypukne doprovodný program, ve kterém mudlové kouzelnický sport zažijí na vlastní kůži. Kromě toho budou v nabídce různé magické dobroty a pití.

Video: mistrovství České republiky ve famfrpálu ve Žďáře nad Sázavou.

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek

S tím, jak jsou zápasy napínavé, i s tím, jak se turnaj vyvíjí, je spokojený pražský hráč a zároveň organizátor Michael Škácha.

„Žďár jsme vybrali díky dobré lokaci. A skvělá je tady i atmosféra. Slyšet jsou fanoušci všech týmů. A dorazilo i hodně místních. Na celé mistrovství jsme si připravili dvě stě letáčků, kde vysvětlujeme všechno o famfrpálu. Jenže jsme všechno zvládli zájemcům rozdat hned první den. O to víc vyhlížíme druhý den,“ předesílá spokojeně hráč na koštěti.