Ve Velkém Meziříčí již několik let platí zpoplatnění vjezdu na Náměstí, motoristé zaplatí deset korun. V loňském roce bylo navíc zřízeno celkem čtrnáct časově omezených stání, další pak vznikla v přilehlé ulici Novosady. „Chceme dosáhnout toho, aby docházelo k rychlejší obměně aut,“ vysvětlil důvod změny velkomeziříčský starosta František Bradáč.

Časově omezené stání v centru Velkého Meziříčí platí ve všední dny od sedmi do sedmnácti hodin. Mimo tuto dobu lze na vyznačených místech parkovat jakkoliv dlouho. V praxi je to tak, že řidič po zaplacení deseti korun vjede na Náměstí. Když ví, že déle než hodinu časově omezené místo blokovat nebude, zaparkuje. Za sklo auta pak umístí papírové hodiny, na nichž vyznačí začátek parkování. Parkovací kotouče jsou k mání v trafikách nebo v infocentru za dvacetikorunu.

„Na stání na časově omezených místech dohlížejí městští strážníci, kteří samozřejmě mohou řidiče za špatné parkování pokutovat,“ dodal František Bradáč.

Automaty na Vratislavově náměstí mají v Novém Městě na Moravě. Motoristé za zaparkování auta zaplatí pět korun za první hodinu a deset za každou další.

Výjimku mají tam žijící nebo podnikající lidé. „Ti si mohou zakoupit parkovací kartu v hodnotě pět tisíc korun,“ poznamenala starostka Nového Města Zdeňka Marková.

Placené parkování na Vratislavově náměstí je časově omezené. V pracovní dny musejí řidiči k automatu od osmi do 17 hodin, v sobotu od osmi do jedenácti. V neděli se za parkování neplatí.

Za odstavení vozu šoféři vydají peníze i ve středu Žďáru a v nedaleké Hutařově ulici. Automat najdou také na centrálním parkovišti v ulici Neumannova.

Stání je zpoplatněno v pracovní dny od sedmi do osmnácti hodin, v sobotu je parkovací lístek třeba od sedmi hodin do poledne. Odstavení auta vyjde na pět korun na hodinu, měsíční rezidenční karta stojí 250 korun.