Od roku 1984 fungoval oddíl pod Klubem českých turistů a Tělovýchovnou jednotou Žďas Žďár nad Sázavou. V roce 1991 se pak stal součástí Asociace turistických oddílů mládeže. Už od dob svého vzniku se oddíl zaměřoval hlavně na pěší výlety do přírody, ve svých počátcích především po Žďársku. Děti ale trávily čas rovněž hraním nejrůznějších pohybových i vědomostních her, schůzkami v klubovně, zpěvem apod.

Tuláci se účastnili i brigád zaměřených na péči o přírodu. Uklízeli parky – třeba v Jaroměřicích nad Rokytnou, čistili lesy, hrabali louky nebo sbírali odpadky. Členové vyráželi i na delší túry do hor – v roce 1986 kupříkladu do Nízkých Tater.

Později se součástí celoroční činnosti turistického oddílu staly také dvoutýdenní letní tábory, kupříkladu do Českého ráje roku 1989. Oblíbenými destinacemi byly (a stále jsou) například i Náchodsko, Moravský kras, jižní Čechy nebo Vysoké Tatry.

V roce 1988 získali turisté Stříbrnou cenu Brontosaura za aktivní podíl na tvorbě a ochraně životního prostředí. Za 45 let prošly oddílem stovky dětí. Vede je i nadále Vladimír Sýkora.