Jablko stokrát jinak najdou příchozí v Horáckém muzeu, a to téměř doslova. Croncelské, Coxova reneta, Boikovo obrovské, panenská jablíčka nebo řehtáč, kterým stačí zatřást, aby bylo jasné, proč se tak jmenuje - dvorek muzea svou vůní, nejrůznějšími barvami a některá i neobvyklými tvary zaplnila jablka více než stovky odrůd. „Jsou tu vystavena jablka ze Žďárska, ale také ze Železných hor a Moravského a krasu a pro porovnání i jablka z jižní Moravy," přiblížila Marie Sára Rajnošková koordinátorka z pořádajícího ekocentra organizace Chaloupky Kráýtká.

Výstavu si v sobotu nenechaly ujít desítky příznivců jablek. „Hodně jsem se sem těšila, protože jablka mám moc ráda. Máme zahrádku a pěstujeme i jablka, ale jsou to většinou starší stromy, takže u některých ani neznáme odrůdu. Zkouším je určit podle vzhledu," řekla s úsměvem Marie Hudcová z Dlouhého. Na výstavu se přišla podívat s dcerou i vnoučaty a jak dodala, „fandí" českým jablkům. „Říká se, že jíst to, co roste v končinách, kde člověk žije, je dobré. Já s tím souhlasím," dodala s úsměvem návštěvnice výstavy.

Dát dohromady tolik druhů jablek nebylo jen tak. „Celý týden jsem někde sháněla jablka, ale bylo to skvělé a ohromně jsem si to užívala. Hrozně jsem se těšila, a když je tady vidím a lidé se o ně zajímají, mám z toho radost," řekla Marie Rajnošková, která výstavu zorganizovala.

Jablka vystavená v Novém Městě pocházejí z mezí, strání a zahrad Novoměstska a Žďárska, ale také ze Železných hor nebo Moravského krasu. „Jsou tu staré krajové odrůdy, ale ne jen od nás z Vysočiny. Pro porovnání tady máme ii jablka z jižní Moravy – u nás na Vysočině ani z těch současných, moderních odrůd nejsme schopni vypěstovat tak veliká jablka jako třeba na té jižní Moravě," poznamenala Rajnošková. „Jsou tu pro srovnání i tržní jablka z velkosadů – ta, která, když je vidíme v obchodě, jsou jedno jako druhé. Chvíli jsem i přemýšlela, jestli je vystavit, protože krajové odrůdy, jež hlavně chceme představit, to jsou často jablíčka drobná," usmála se pořadatelka výstavy.

Návštěva výstavy může zájemcům také pomoci s výběrem stromků pro zahradu a pěstováním. Poradnu tam vždy odpoledne vedou zahrádkáři z Nového Města. „Jablka mám moc rád, pěstuji je už čtyřicet let," řekl sobotní poradce Jan Formánek. A která má nejraději? „Na Vysočině jsou výborná podzimní James Grieve nebo Matčino, či Rubín, který vydrží v zimě a dozrává do dobré jakosti. Chuťově je nejlepší tak v prosinci," přiblížil pěstitel. „Moje nejoblíbenější jablko je ale Laxton's superb. Nepropaguje se a k pěstování nedoporučuje, protože je na pěstování velmi náročné. Já jsem jich teprve letos, kdy bylo tak teplé léto, sklidil kolem čtyřiceti kilogramů. Jinak na stromě hnijí, praskají, hodně je napichují vosy, protože jsou sladká… chuťově jsou ale dobrá, i když je nepříznivý rok. Mám prostě tato jablka nejraději," prozradil Formánek.

Ovocná výstava ale nenabízí jen přehlídku jablek, zastoupené jsou hrušky, švestky, kdoule a další ovoce. Příchozí mohou ochutnat i jablka v karamelu, koupi si jablečný mošt, děti si mohou vyzkoušet svoji šikovnost v „jablečných" rukodělných dílnách i soutěžit v dětském kvízu. Vědomostní soutěž je ale připravená také pro dospělé. Účastníci soutěží „dne jablek" pak mohou získat cenu – jak jinak než jabloň. „Jsou to Matčino a Holovouské malinové. Stromky máme od pana Stanislava Bočka, známého pomologa z Mendelovy univerzity v Brně. Ten nám také pomohl s určováním odrůd," řekla Marie Sára Rajnošková.

Všichni návštěvníci také mohou hlasovat pro nejkrásnější jablko. Podle pestrosti sobotních hlasů, které se neomezily pouze na největší, nejatraktivnější „tržní" výpěstky, si své fanoušky našla jablíčka mnoha na první pohled méně nápadných odrůd.

V neděli lze „den jablek" v Horáckém muzeu navštívit od 9 do 15.30 hodin. Vyhlášení soutěží je naplánované na 15. hodinu.